Премиерският ултиматум за връщането на бонусите изтече. Българската народна банка, в която Министерство на финансите откри сметка специално за целта, приключи работа в 17.30 часа. Чиновниците по високите етажи, които все още не са върнали допълнителните пари, ще бъдат уволнени. Или поне така обеща Бойко Борисов.

Служителите, които попаднаха в полезрението на министър-председателя, имаха време от сряда до днес. Министерството на финансите обаче отказа да съобщи до колко лева е набъбнала сметката след „голямото връщане”. Цифрата от калкулатора на Симеон Дянков вероятно ще бъде обявена в сряда на редовното заседание на Министерски съвет.

Заради акцията „Бонус или оставка” министрите, заместниците им и членовете на политическите кабинети понаучиха кой колко е давал и получавал през миналата година. И съответно кой колко има да дава.

Земеделският министър Мирослав Найденов заяви, че всички в управляваното от него ведомство са върнали парите – всеки по около 700 лева. С 1400 лева се записа в списъка регионалният министър Лиляна Павлова.

Сред изпълнителните министерства се наредиха още социалното, транспортното и здравното.

БСП и „незаконните” приходи в администрацията

Левицата пък поиска комисията за конфликта на интереси да проверява другите допълнителни приходи на висшата администрация, давани „незаконно”. Янаки Стоилов използва момента да припомни, че ако бъдат констатирани такива нарушения, съответните лица трябва да бъдат освободени от длъжност.

Росен Плевнелиев, снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

В списъка фигурират имената на Трайчо Трайков, Сергей Игнатов, зам.-министрите Владислав Горанов, Евдокия Манева, уволнената Гергана Павлова. Червените обаче си спестиха информация дали техни министри, за които има данни, че също са взимали бонуси, са склонни да върнат парите.

В отговор министър Трайков обяви, че още миналата година е дарил парите за лечение на дете. Заместниците му пък са върнали получените между 10 000 и 12 000 лева.

Бонусите обект на 50 закона

След ударното връщане на бонуси ще се търси и трайно решение за заплащането на чиновническия труд. В момента то се урежда в общо 50 различни закона.

Данните изнесе финансовият министър и обясни: „Всъщност това е и идеята в промяната на Закона за държавния служител - всички специални закони да се изчистят от такива положения и само той да отговаря за цялата държавна администрация”.

За реформа се обяви и президентът Росен Плевнелиев с уточнението, че докато е бил министър, не е взел нито лев над заплатата си.

Освен да върнат парите във финансовото министерство, държавните служители получиха и друга опция - да ги дарят. В Министерството на образованието решиха средствата да отидат при деца аутисти.

В здравното ведомство в четвъртък обмисляха да ги предоставят на Фонда за лечение за деца, но в крайна сметка ги върнаха в БНБ. Остава неясна обаче съдбата на бонуса на уволнения заместник-министър Гергана Павлова.