Има граници, които посланиците не бива да пресичат, коментира българският министър на външните работи Кристиан Вигенин по повод реакциите на дипломати към протестите и политическата обстановка у нас.

„Честно казано нямам намерение да се занимавам с един или друг посланик,” декларира Вигенин пред БНР, като все пак призна, че е обсъждал позициите на чуждите представители със свои европейски колеги.

Преди две седмици в съвместно изявление посланиците на Франция и Германия Филип Отие и Матиас Хьопфнер отправиха призив към политическите лидери на България да скъсат връзките си с олигархията. Преди дни към тях се присъедини и американският посланик Марси Рийс, която изрази позицията, че политическата криза в България е провокирала много активни публични дискусии по някои важни теми - свободата на медиите, върховенството на закона и съдебни промени.

„Европейските страни очакват в България да има стабилност, но те са далеч от мисълта да ни казват какво да правим. В ЕС смятат, че трябва да се търсят възможности за диалог, защото тази напрегната ситуация създава пречки за ефективната работа на институциите,” коментира в тази връзка Кристиан Вигенин.

Според него, за да се случат необходимите промени, България се нуждае от действащо правителство.

Вигенин определи присъствието на Филип Отие на една от антиправителствените демонстрации като „негово лично решение”, предвид скоро изтичащия му мандат.

„Следващата седмица планирам обяд с европейските посланици, където ще дискутираме ситуацията в България, устният доклад на ЕК, който всъщност не създаде никаква новина, а също така и европейските ни приоритети,” заяви още министър Вигенин.

Външният министър засегна и предстоящото утре обсъждане в Брюксел на включването на „Хизбула" в черния списък с терористични организации на ЕС.

„Европейската служба за външна дейност предложи компромисно решение, което ние заявихме, че подкрепяме,” каза Вигенин. Той посочи, че дискусията утре ще бъде политическа и няма да бъдат предоставени нови факти.