Граничният полицай, от чийто изстрел загина мигрант на границата ни с Турция, най-вероятно е действал така поради уплаха и смущение. Това каза в предаването „Тази сутрин” по bTV ген. Атанас Атанасов, председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в парламента.

Той подчерта, че не трябва да разпъваме полицая на кръст. Въпросът е за отговорността на ръководството на МВР за обучението на състава при носенето и употребата на оръжие, изтъкна Атанасов.

„Законът е категоричен, че дори когато се употребява оръжие от служителите на МВР, задължително трябва да се вземат мерки да се пази животът и здравето на лицата, срещу които се употребява. Законът не разрешава да се стреля на месо”, подчерта още той.

Според него е възможно част от информацията по случая на границата да се спестява.

„Ние знаем информация, поднесена от главния секретар на МВР, който е заинтересован от този случай, защото носи отговорност за дейността на полицията”, посочи Атанасов.

По думите му е възможно тази информация да не е пълна и изцяло конкретна. „Например аз не знам този полицай под моста ли е бил, или встрани от моста. Това има изключително важно значение за това откъде е дошъл рикошетът, каза Атанасов.

Според него има пропуски в цялостната организация по обучението на състава на МВР за действия в екстрени ситуации.

Той припомни, че през 1998 г. е било разпоредено със заповед на министъра на вътрешните работи първият патрон в пълнителя да бъде стоп патрон, а сега този режим е отменен.

Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред ще иска цялостно изясняване на случая. Това е единственият случай, откакто е започнала бежанската вълна към Европа, в който има починал имигрант от стрелба, подчерта председателят на парламентарната комисия.

„Българското общество сега е изплашено от бежанската вълна и от разрастването на тежкия конфликт в Близкия изток, гледа на тези хора с друго око, само че в пирамидата на демократичните ценности най-отгоре стои човешкият живот и той трябва да се пази”, припомни той.

Не мога да кажа дали са достатъчни екипите по границата. В последните 2 години трябваше да се инвестира повече в техника, не толкова в жива сила, за да може да се засича този вид дейност в дълбочина и да бъде възпрепятстван, каза Атанасов.

Европа закъсня с диалога с Турция, заяви още той във връзка с бежанската криза. Няма изгледи бързо да се реши политически кризата в Близкия изток, напротив – задълбочава се след влизането на Русия там, и в близко бъдеще бежанският поток няма да престане, допълни той.

Турция е преди избори, вътрешнополитическата ситуация е много сложна, и Европа явно се притеснява от дестабилизация на обстановката там. При една дестабилизирана Турция и 2,5 млн. бежанци там представете си каква е заплахата за Европа, допълни Атанасов.