Следващото правителство на България ще бъде длъжно да проведе реформи в някои сектори като здравеопазването, съдебната система и електронното управление, заяви вицепремиерът по управление на еврофондовете Илияна Цанова. В този смисъл тя призова избирателите да се вгледат внимателно в предизборните програми на партиите и да бъдат критични към щедрите им обещания.

На основата на опита си като студент в САЩ, тя посочи, че България се намира някъде между „дивия капитализъм и дивия социализъм”.

Парите от ЕС

В предаването „Нека говорят… с Росен Петров” по bTV вицепремиерът в служебното правителство посочи два приоритета в ресора си за краткия мандат на поста: България да успее да се възползва максимално добре от наличния финансов ресурс и да подготви новия програмен период.

„Трябва максимално бързо да изпълним обществените поръчки и да разплатим около 2 млрд. лв. тази година,” посочи Илияна Цанова и предупреди, че страната е изправена пред риска да загуби много европейски средства, защото реалното изпълнение на проектите е започнало много късно.

„ЕС няма да дава пари за нереформирани сектори. Имаме условия, които трябва да изпълним до 31 декември 2016 г. иначе няма да можем да ползваме финансовия ресурс,” изтъкна още вицепремиерът с поглед към европейската финансова рамка до 2020 г.

От Лондон до София

Илияна Цанова работи в отдел „Общинска инфраструктура и околна среда” на Европейската банка за възстановяване и развитие и е мениджър на проекти в няколко източноевропейски държави. Тя разказа, че е в тримесечен неплатен отпуск, но възнамерява да се върне на поста си, защото има работа за довършване.

За поста в служебния кабинет получила покана на разговор с президента Росен Плевнелиев. „Отправиха ми предложение и ми дадоха 24 часа да го обмисля. Последва безсънна нощ, но видях ясен мандат и приоритети, които споделям. Приех, защото винаги съм искала да направя нещо за България,” допълни Цанова.

Семейството

Илияна Цанова сподели, че произхожда от скромно семейство, родителите й са разведени. „Майка ми спря да работи когато бях в гимназията, много добре знам какво е да си български пенсионер,” каза тя.

Вицепремиерът посочи, че има приятели и познати в затруднено финансово положение в цялата страна, и проблемите в държавата не са й чужди, въпреки че живее в Лондон от 7 години. „България е моят дом, тук ще се връщам, където и да отида,” посочи тя.

На 24-годишна възраст Илияна Цанова спечелила стипендия за един от най-добрите университети в САЩ. „Беше ми много трудно, работих три пъти повече от другите, за да ги настигна, но завърших сред най-добрите 10% във випуска,” спомня си настоящият вицепремиер.