Разпростирането на отговорността за един проблем върху всички, които са имали отношение към управлението на държавата в последните години, замазва конкретните належащи въпроси. Това заяви Даниел Вълчев от движение „България на гражданите” и бивш образователен министър в тройната коалиция в коментар пред bTV на призива на протестиращите в новото управление да не се включват стари политически фигури.
Той заяви, че в последните дни от партията му са запазили мълчание, за да чуят какво казват хората по улиците и площадите – че бедността е голям проблем за българското общество и че чувството за несправедливост достига размери, които хората не искат да понесат.
Вълчев призна, че и по негово време е имало корупция в администрацията, но в образованието, което ръководеше в предишния кабинет, тя не била в сегашните размери. Той локализира разговора в тази сфера, сравнявайки положението през 2009 година и днес, когато ще има протест на студентите заради увеличението на таксите.
По думите му кабинетът „Борисов” е постоянно е намалявал субсидиите за висшите учебни заведение, а е увеличавал приемът, с което ги е поставил в ситуацията да компенсират липсата на средства с „най-лесното” – вдигане на таксите.
По темата за електроразпределителните дружества Вълчев заяви, че няма значение, дали те ще бъдат изкупени от държавата и попита дали е било по-добре положението с „Топлофикация София”, когато е била държавна. „Единственото по-лошото от частния монопол е държавният”, каза бившият министър.
На искането на протестиращите граждани да участват в управлението на страната Вълчев отговори с реторичен въпрос: „Хората, които избираме на избори, нали пак са избрани от гражданите”.
Той изтъкна, че в момента има наложителни краткосрочни мерки, които трябва да бъдат взети, но в страната „има още много да се копае”.