Прокуратурата ще проверява и анонимните сигнали за изборни престъпления, стига те съдържат достатъчно конкретни данни. Това обеща зам.-главният прокурор Ася Петрова на днешното заседание на Изборния борд.
Ще има и възможност за подаване на сигнали по телефона, като до 10 дни трябва да станат ясни имената на прокурорите, които ще дежурят покрай изборите.
До 25 април трябва да заработи денонощната гореща линия за подаване на сигнали за престъпления срещу избирателните права на гражданите или смущения на обществения ред по време на изборния процес, допълни главният секретар на МВР Калин Георгиев.
Георгиев призна, че ротация на полицаи в изборния ден ще има, ако ЦИК предостави на МВР данни за лицата, които ще се кандидатират за народни представители, както и за лицата, които ще са членове на секционните избирателни комисии и на районните избирателни комисии. Идеята на МВР е след като получат информацията да проверят дали някои от тях е роднина на служител на МВР, който ще е ангажиран за изборите.
Около 35 000 служители на МВР ще участват в осигуряването на сигурността по време на изборите, обясни Калин Георгиев.
По време на заседанието на Изборния борд стана ясно, че прокуратурата вече е започнала проверка във връзка с информацията, че в подписките, с които бяха регистрирани участниците в изборите, има лица, които нямат избирателни права.