Развитието на енергетиката и енергийната ефективност бяха основна тема в днешните разговори на българската делегация, водена от премиера Бойко Борисов, при работното му посещение в Долна Австрия, съобщиха от правителствената пресслужба. Двудневната визита е по покана на министър-председателя д-р Ервин Прьол.
Австрийската държава се е отказала от изграждане на атомни мощности с референдум през 1978 г. В момента се обсъжда и недопускането на възможността за внос на ток, произведен от ядрени централи.
„Енергийната ефективност е алтернативата на производството на електроенергия от АЕЦ“, посочи министър-председателят Бойко Борисов. Той беше категоричен в отрицателната позиция на правителството по отношение на изграждането на нова централа в Белене.
„В момента инсталираните мощности у нас са за над 11 000 мегават часа електроенергия. Консумацията ни е 5000 мегават часа, а загубите от енергийна ефективност са за над 1000 мегават часа“, посочи премиерът. Той определи като неразумно искането, вместо да се намалят течовете, да се изграждат нови мощности за близо 22 млрд.лева, каквито са изчисленията на експертите от Ейч Ес Би Си.
„Тези пари трябва да бъдат взети от някъде. От здравеопазване, образование или инфраструктура?!Не сме съгласни“, заяви министър-председателят.
В тази връзка беше коментирано участието на австрийски фирми в проучванията за добив на природен газ от Черноморските недра и проектът „Набуко“, в който двете страни имат основно участие. Разговорите съвпаднаха с подписването днес на споразумение, с което „Шах Дениз 2“ придобива 50 % от акциите в консорциума Набуко. „Това е изключително важна стъпка. Тя връща проекта за строителството на газопровода отново в играта“, коментира министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.