Поредното социологическо изследване представя обощена картина на политическите нагласи сред българите. След като точно преди седмица проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение определи Йорданка Фандъкова, Росен Плевнелиев и Бойко Борисов като любимците на народа, днес стана ясно, че оценката към премиера остава положителна (36% срещу 33 на сто неодобрение). Доверието към него обаче все по-малко играе стабилизираща роля за електоралната подкрепа към управляващите, отбелязват социолозите от „Алфа рисърч”, направили допитването между 31 май и 7 юни сред 1025 души.

Потенциалният вот за ГЕРБ в началото на юни е 22,3% - толкова, колкото оценяват положително и работата на кабинета. Управляващите успяват да запазят одобрението за дейността на оглавяваните от тях институции на нивото от преди три месеца, но електоралната подкрепа за ГЕРБ продължава плавно да ерозира, правят извод експертите.

Положителните оценки за президента Росен Плевнелиев остават над два пъти по-високи от негативните – 39% към 15 на сто. Определено мнение за дейността му не могат да изразят 46% от българите. Общественото мнение е силно поляризирано за първите 100 дни от работата му - 35 на сто от анкетираните смятат, че работи по важни задачи, но други 37 на сто не виждат съществен фокус в работата му.

Парламентът продължава да страда от дефицит на доверие - одобрението за дейността му е 9 на сто, а за председателя Цецка Цачева - 14 процента, коментират от „Алфа рисърч”.

Снимка: Архив БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Министрите, които имат стабилизиращ ефект за отношението към правителството, остават същите - Мирослав Найденов, Николай Младенов, Цветан Цветанов, който бележи известен ръст в подкрепата си, както и Вежди Рашидов. Най-голям ръст за последните три месеца отбелязва Лиляна Павлова. На обратният полюс са Тотю Младенов, Симеон Дянков и Нона Караджова. Новият министър Десислава Атанасова наследява критичното отношение към състоянието на този проблемен сектор. Подобна е ситуацията и с другия нов министър - Делян Добрев.

БСП добавя процент подкрепа и достига 18 на сто. 5,5% заявяват готовност да гласуват за "България на гражданите" на Меглена Кунева. Сред тях са предимно бивши симпатизанти на НДСВ, ГЕРБ и Синята коалиция. Положителното отношение към Кунева е значително по-високо - 27 на сто.

Според данните засега ефектът от разделянето на СДС и ДСБ е по-скоро негативен за бившите коалиционни партньори. СДС се ползва с малко по-висока електорална подкрепа – 2,1 на сто срещу 1,7 на сто за ДСБ. Подкрепата за "Атака" се е стопила на 1,5 на сто.