Изборите наближават и вече са задействани всички възможни схеми за купуване на гласове – плащане на ръка, натиск върху избирателите чрез така наречения контролиран или корпоративен вот и т.н. Започнала е пълна мобилизация в тази посока, посочи в предаването „Хрътките” на bTV
Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда.
По думите й до момента нейната организация е получила множество сигнали за подобни нарушения като особено фрапиращи са няколко случая за натиск над гласоподаватели - в Бобов дол, Хасково и Самоков.
В Хасково служителите на едно от ЕРП-тата били събрани за среща, на която щяло да се обсъжда лошото финансово състояние на дружеството. Разговорът обаче преминал в предизборен натиск.
„Казали им, че се предприемат действия за укрепването на предприятието, но за да стане това, трябва на изборите да се подкрепят кандидати, с които и преди дружеството е работело добре. Става въпрос за предишната управляваща партия”, уточни Цонева, която е член на Изборния борд и от години се занимава с гражданския контрол върху изборите.
Относно случа в Самоков пък, била направена предизборна „инструкция” на служителите в супермаркет. „Те трябвало да дадат на управителя информация точно в кои секции ще гласуват – както те, така и техни близки и приятели. Всеки трябвало да поеме ангажимент, че ще осигури вота на още 4-5 души. Срещу това стои заплаха за уволнение. Това е манипулация и контрол. Те могат реално да не изпълнят заръката – техният вот в крайна сметка е таен”, допълни експертът.
Тя поясни, че хората под натиск могат сравнително лесно да избегнат манипулацията. „Те могат да направят това, което се очаква от тях, но след това да излязат и да кажат, че са сбъркали. Така комисията ще им даде нова бюлетина, отново ще влязат и ще могат да гласуват по съвест като свободни хора”.