Работи се активно по изграждането на стратегия за интеграция на бежанците. Това обяви министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев на пресконференция след заседанието на МС. „Вече има съществен напредък и се надявам в кратки срокове - за по-малко от месец, да има някакъв проект, който да предложим, и да започнем както междуведомствено, така и обществено обсъждане с участието на неправителствени организации”, допълни той.
В доклада за мерките, които трябва да се предприемат при повишен миграционен натиск, имаше предвидени 33 мерки. От тях в процеса на изпълнението на плана отпаднали 6 дейности, поясни Йовчев. Вече няма необходимостта от допълнителното назначаване на служители край границата с Турция. Няма нужда от изграждането на център и палатков лагер в Телиш, както и от назначаването на служители на граждански договори в центровете за настаняване на бежанци, обясни вътрешният министър.
Той съобщи, че се изготвя и интеграционна стратегия за бежанците. Сред мерките, заложени в нея, са програми за децентрализацията на бежанците, както и такива за подобряване на комуникацията.
Йовчев каза, че има промяна в маршрутите, по които преминават нелегални емигранти в страната, като към момента най-често това се случва през Резово.
По думите на министъра, сроковете за изграждането на оградата с Турция зависят и от климатичните условия, но като цяло изграждането на оградата върви с бързи темпове. Към момента има 1500 души, които са допълнително изпратени, а когато оградата бъде готова, от 700 от тях няма да има нужда.
В процес на изпълнение е подписването на междуправителствено споразумение между България и Турция, както и изграждане на тристранен център. Ще бъде създадена и междуведомствена група за обмяна на опит. "Това нещо е свързано с въвеждането и с промените на закона за бежанците, които ще помогнат да преминем към различна организация”, обясни Йовчев.