Всички са наясно, че в един момент ще се стигне до военна намеса със сухопътни войски, няма как "Ислямска държава" да бъде изкоренена без подобна намеса. Това заяви пред български журналисти в Брюксел министърът на външните работи Даниел Митов, цитиран от БТА.
По неговите думи въпросът е откъде идва тази намеса и как се организира, защото всички са наясно, че трябва по-широка коалиция и държавите от региона със съвместни усилия, подпомагани от европейската и трансатлантическата общност, да решат този въпрос.
Според министъра е необходим консенсус, който да не създава усещането за нова западна намеса, създала хаос, без да решава нищо и довела до нови разделения.
Все повече държави от ЕС започват да се ориентират към това, което България от много време предлага - да си върнем контрола на външните граници по най-сериозен начин, заяви министърът по повод разговорите на днешния Съвет на ЕС по външни работи.
По неговите думи споразумението между ЕС и Турция е от ключово значение по въпроса с миграцията, но не бива разговорът с Анкара да обхваща само размяна на мерки в тази област, защото турската страна има значителна роля и в сферата на енергетиката.
Министърът добави, че ЕС няма да отстъпва от позицията си в преговорите за либерализация на визовия режим с Турция.
Европа трябва да каже ясно какъв брой бежанци може да приеме, с разграничаването на икономическите имигранти. Да обсъждаме квоти е вече абсурдно, това не е начинът, по който можем да се справим с проблема, коментира Митов. По неговите думи е необходимо бързо да започне работата по програми за връщане на онези, които не подлежат на получаването на статут в ЕС.
Европа не може да приема безкрайно много хора, социалните и образователните системи няма да издържат на подобен натиск. Трябва бързо да стане ясно, че Европа трябва да демотивира миграционните потоци, добави министърът. По неговите думи Европа има задължения към бежанците, но не и към онези, които не попадат в тази категория.