Българското участие на Европейския съвет оформи позицията на ЕС по отношение на миграционните потоци. Това заяви външният министър Даниел Митов в студиото на „Тази събота”.
По думите му преди срещата на върха в Брюксел е било изработено писмо до всички европейски лидери по отношение на миграцията и то се е превърнало в основа на бъдещата политика на общността. Митов посочи, че бежанските центрове извън ЕС трябва да бъдат подпомагани.
Според външния ни министър, премиерът Бойко Борисов е реагирал правилно, като се е върнал в България заради инцидента край Средец. „Разследването трябва да покаже дали са превишени правомощия или не, но и трябва да покаже с какви намерения въпросната група е пресякла границата”, посочи Даниел Митов, като допълни, че България има отговорност към ЕС като негова външна граница.
„Не сме отказали на никого, когато става въпрос за хора в нужда – да бъдат регистрирани и защитени”, каза още той, като обърна внимание, че влизането в България става през граничните пунктове и всяко друго проникване е престъпление.
„Каквито и да са реакциите, България ще си защити репутацията. Ние имаме отговорности и ги изпълняваме”, категоричен беше външният ни министър.
Лавров е почти невъзпитан
Даниел Митов коментира и задочния диалог на руския външен министър Сергей Лавров и българския премиер Бойко Борисов. Дипломат №1 на Русия заяви, че министър-председателят трябва да се срамува от изказването, че големи енергийни проекти са били спрени заради американския интерес. Борисов заяви, че не е бил разбран правилно.
„Не само, че не ме е срам, когато един проект не е в полза на страната, който не е направен по правилата, няма нищо драматично в това да бъде спрян”, заяви Митов. Според него тезата, че България се е отказала от определени проекти в полза на друга държава, е манипулативна: „Това е абсурдно твърдение и гранични с невъзпитаното поведение”.
Митов подчерта, че лично е слушал изказването на Борисов и думите му са били съвсем различни.
1.5 млн. лева за вот в чужбина
Около 300 секции ще бъдат разкрити в чужбина за изборите, съобщи външният ни министър. Той посочи, че ще бъдат командировани 123 души, което е „доста по-малко от очакваното”.
По думите му това е станало след като с ЦИК и организациите на българите в чужбина са били координирани местата, където се очаква да има най-голям интерес към вота.
„Около 1.5 млн. лева са заделени за разходи по организацията на референдума в чужбина”, заяви Митов.