Какви са рисковете за България, ако Гърция напусне еврозоната? След днешното заседание на правителството вицепремиерът по евроинтеграцията Меглена Кунева посочи, че те могат да бъдат политически, икономически и социални.
Страната ни настоява да участва в обсъжданията за решаване на кризата, защото макар и да не сме в еврозоната, ще бъдем засегнати от евентуален фалит на съседите.
„Последици ще има, ние търгуваме с Гърция, има българи, които работят там, смятам, че трябва да се предвиди опасност, ако има обратно влизане обратно на българския пазар и се увеличи безработицата, ние да сме готови с предложение към Еврокомисията за помощ за създаване на заетост”, отбеляза Кунева.
„Например чух, че е добре да се признава фактическо признаване на квалификация, тоест ако там един човек е гледал възрастни хора, това да се признае”, допълни тя.
Другият притеснителен въпрос е как Гърция ще съфинансира съвместните проекти и как ще гарантира, че ще участва в тях докрай. Такъв е проектът за обща интерконекторна връзка между Гърция и България за пренос на газ от Азербайджан.
На този етап не са налице индикатори за промяна в отношенията с акционерите ни в съвместното акционерно дружество, каза енергийният министър Теменужка Петкова.
България е и един от най-големите от износителите на ток за Гърция - 50 на сто от износа на електроенергия от България е именно за Гърция.
За момента гръцката страна плаща за доставките, защото електричеството е стратегическа стока, за която банковите трансакции не са забранени.