Данъкът върху добавената стойност може да бъде намален с 2%, ако бюджетът за 2012 година го позволи. Това стана ясно на откриването на петролна база в град Бяла, Русенско, където присъстваше вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.

Ако стигнем до решение да намалим ДДС, на мен ми се иска това да стане на две стъпки с по един процент, т.е. от 20 на 19 процента и от 19 на 18 процента, поясни Дянков. Промяната може да стане още през тази година.

В момента изчакваме да получим данни как върви бюджетът за 2012 година за първите 3-4 месеца. За януари и февруари резултатите са добри - имаме преизпълнение около 200 млн. лева. Ще изчакаме да минат март и април и вероятно през май ще решим дали можем още от тази година да направим стъпка по намаляването на ДДС, каза Дянков.

По думите му всеки процент ДДС носи около 700 млн. лева по-малки приходи в бюджета. Потреблението обаче малко се вдига и от това се очакват 150-200 млн. лева. Така говорим за около 500 млн. лева, които ще изгуби хазната, но от друга страна ще спечелят всички потребители и смятаме, че това е добра мярка, обясни Дянков.

Запитан дали може да има диференциация на ДДС, Дянков отговори, че по европейски директиви са възможни диференциация за всяка страна в две категории.

Ние имаме такава в туризма, но втора няма да има, докато съм финансов министър, допълни Дянков. Той заяви, че не е привърженик на идеята хранителните дарения да се освободят от ДДС, защото това е "добре обмислена ДДС измама".

Още вчера по време на парламентарния контрол стана ясно, че в края на мандата управляващите имат идея да намалят ДДС. Пред депутатите премиерът Бойко Борисов заяви, че разчети за това ще правят финансистите.

Преди това депутатът от БСП Антон Кутев попита премиерът какви мерки предприема кабинетът за стимулиране и растеж на икономиката. Социалистът изтъкна, че от началото на мандата на ГЕРБ инвестициите са спаднали с над 400%, безработицата се е увеличила от 6% на 12 %, заетите са намалели с около 400 000 души, а производството е намаляло с около 16 на сто.

Борисов обаче смята, че икономиката е стабилна и опозицията трябва да му благодари, че не сме изпаднали в положението на Гърция.