Народното събрание одобри бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2015 г. на първо четене. Второто четене ще е в неделя. Законът беше приет със 121 гласа „за”, 66 „против”, без въздържали се. Общият размер на заложените приходи за здравноосигурителни вноски е 2 040 705 хил. лв. В проекта за 2015 г. са предвидени близо 2,7 млрд. лв. разходи за здравноосигурителни плащания.
Бюджетът на НЗОК за 2015 г. ще даде устойчивост и за първи път от много години насам. Касата няма да генерира милиони преразход. Това заяви министърът на здравеопазването Петър Москов по време на обсъждането в парламента.
В проекта за бюджет на НЗОК максимално е ограничена възможността за разкриване на нови лечебни заведения с договор с Касата и за разширяване на дейността за съществуващи лечебни заведения по договор с Касата, каза Москов. По думите му така започва разговор за това как ще се подобрява качеството на съществуващата болнична мрежа.
Друго предложение на МЗ е нови аптеки през 2015 г. да бъдат откривани само в места, където по стандартите няма налична аптека или няма денонощна аптека.
Амбицията на Министерството на здравеопазването е до март 2015 г. в болниците да заработи електронна лекарствена борса, каза Москов и уточни, че ще търси подкрепата на парламента за законодателни промени в тази посока.
Управителят на НЗОК Румяна Тодорова заяви, че предвиденият бюджет на Касата за 2015 г. в сравнение с първоначалния бюджет за 2014 г. е с 252 млн. лв. повече. Спрямо реалното изпълнение за 2014 г. обаче бюджетът на Касата за следващата година е с около 150 млн. лв. по-малко. Надявам се на мерките, за които говори министър Москов, защото само с тях тази разлика може да се стопи и дори да се изпълнят други закономерности в медицината, посочи Тодорова.
Бюджетът на НЗОК за 2015 г. е бюджет на статуквото, а параметрите му означават отказ от реформи. Тази позиция изрази депутатът от БСП д-р Емил Райнов в Народното събрание.
В реформата у нас думата "пациент" е забравена, каза Райнов. По думите му, проблемите на родното здравеопазване не търпят отлагане, а само с предизборни обещания, трикове и музикални поздрави по "Фейсбук" реформи в този сектор не се правят.
"Най-подготвен сте в сферата на "Спешна помощ" - видяхме как я започнахте в ромските махали, а именно с отказ да изпращане линейки", обърна се Мая Манолова към Петър Москов. "После се коригирахте, че ще пращате полицаи, но проблеми обаче има не само в ромските махали, а дори в центъра на София", коментира тя и попита Москов РПУ ли ще открие в "Пирогов".
Най-големият проблем на бюджета е, че липсват медицинските цели. Не виждаме целите, касаещи средната продължителност на живота и ограничаването на детската смъртност. Това пък заяви от парламентарната трибуна бившият министър на труда и социалната политика Хасан Адемов.
Такива цели липсват като приоритетно финансиране в бюджета, те не са подкрепени в финансов ресурс, каза Адемов. ДПС няма да подкрепи този бюджет, обяви той.
Според бившия социален министър с този бюджет се "удрят" работодателите, които ще трябва да внасят по-високи вноски.