Лавина падна в Боровец и затрупа сноубордисти и скиори. Това се е случило в района на „Маркуджик“ 3. Рискът от лавини през последните дни се увеличи заради силния вятър и положителните температури, посочиха от ПСС.
Лавини се образуват над гористия пояс, условно на височина над 2 000 – 2 300 метра. Най-често това става в Пирин и Рила, обясняват от Планинската спасителна служба.
В планините обикновено снеговалежът е придружен с вятър, което води до натрупването на значителни количества сняг и колкото по-голяма е дебелината на новата снежна покривка, толкова по-нестабилна е тя и вероятността от падане на лавина е голяма.
ПСС при БЧК са публикували съвети как да се предпазим в планините през зимата.
Когато нестабилната снежна покривка, със слаба спойка между отделните слоеве се претовари по някаква причина – повишена влажност, стъпване на скиор, моторна шейна или допълнително натрупване на сняг, якостта на снежния слой не издържа и той се откъсва там, където спойката е най-слаба.
Какви са препоръките към хората при обявена лавинна опасност в планините?
В планината човек не трябва да се води от емоции, а да подхожда с разум. Трябва да мисли рационално и да се вслушва в съветите на планинските спасители. Актуална информация за лавинната опасност, може да бъде намерена на сайта на ПСС, а освен това във всички курорти има планински спасители, които могат да помогнат с адекватна информация и съвет.
Какво трябва да направи човек, ако се окаже застигнат от снежната маса? Трябва ли да се опита да излезе от лавината?
Напълно затрупан човек не може сам да излезе от лавина, защото тя го „бетонира“ и той няма възможност за движение. Единственото, на което може да се надява, е другарската помощ и затова сам човек не трябва да ходи в такива райони. Ако все пак група туристи попадне в лавиноопасна зона, трябва да се спазват определени правила, основното от които е, че само поединично се преминава опасния участък, а останалите са в готовност да помогнат.
Какво включва лавинната екипировка?
Има екипировка, която би могла да помогне за откриване и за евентуалното оцеляване на попаднал в лавина човек. Това са индивидуален лавинен уред, лавинна лопатка и лавинна сонда. Те вървят в комплект и липсата на един от тях води до чувствително увеличаване на времето за намиране на затрупания.
За каращите извън писта, по стръмните лавиноопасни участъци има разработен т. нар. Air-bag. Това е специална система, която се намира в раница и при необходимост се дърпа ръчка, с която за секунди се пълни балон с въздух. При попадане в лавината той спомага за задържане на тялото на повърхността.
Могат ли туристите да познаят лавиноопасния терен?
Да, но затова се изискват определени знания, свързани с лавинообразуването и с факторите, които влияят върху него. Застрашените терени се познават по различни белези. Най-лавиноопасни са подветрените склонове, т. е. когато в резултат от действието на вятъра по ръбовете са се образували козирки, те могат да се откъснат и да се превърнат в лавини.