Да се промени механизмът на работа на ТЕЛК-овете, настояха от Агенцията за хората с увреждания. Призивът е след разкритията на прокуратурата за масови злоупотреби с фалшиви решения за нетрудоспособност. Силистра е областта, където се оказа, че има най-много хора с инвалидна пенсия – около 28% от всички пенсионери. Според лекарите обаче няма нарушения или злоупотреби.
Сред разследваните е бившата кметица на силистренското село Раздел. Двуетажната къща на Равие Шукри се откроява на фона на останалите, въпреки че след двата си мандата тя не работи. Днес в дома ѝ нямаше никого.
В селото се говори, че семейството на бившата кметица е помагало на хора да се сдобият с ТЕЛК. Лекарите от медицинската експертиза в Силистра уверяват, че няма как да злоупотребят, защото пациентите идват лично с цялата документация от Джи Питата или лекарските консултативни комисии.
„Това досие отива в пенсионния отдел на НОИ, с решението ѝ там има други две медицински комисии, които разглеждат досието. Ако преценят, че ние сме постановили експертно решение, което е в разрез с приложените мед документи, те го обжалват”, каза Д-р Сашо Симеонов, предс. ТЕЛК състав.
Според социалния министър Бисер Петков, трудовата експертиза трябва да се реформира и подобри. „Като публична тайна се знаеха схеми са купуване на ТЕЛК от лица, които на практика са здрави. И аз мисля, че това ще действа дисциплиниращо на всеки, който се опитва по този начин пари”, посочи Петков.
Директорът на Агенцията за хората с увреждания пък нарече градска легенда твърдението, че половината пари за инвалидни пенсии отиват при здрави хора. Според Минчо Коралски, проблемът се корени в начина, по който се издават ТЕЛК решенията.
„Пробойната е в механизма, по който се издават тези ТЕЛК решения, тъй като обикновено решението се издава на базата на документация. А тази документация се изработва на друго място”, посочи Коралски.
За да е ясно кой каква епикриза е издал, трябва да се свържат системите на ТЕЛК, Здравната каса и личните електронни досиета. От здравното министерство обясниха, че на този етап се прави анализ на наредбата за медицинска експертиза, която е в сила от август 2018 година.
Разследването на ТЕЛК аферата продължава. Все още без повдигнати обвинения или задържани.