По искане на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши се извършват претърсвания в шест фирми и четири частни къщи в две български области.
Претърсванията са предназначени за събиране на доказателства по съмнения за присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари, свързани със строителството на тунел „Железница“, най-дългият пътен тунел в България, който наскоро беше отворен за движение.
Строителството на тунел „Железница“ по магистрала „Струма“ се ръководи от АПИ, която е сключила договор с консорциум от три компании за реализацията на проекта. Той е частично финансиран от Европейския кохезионен фонд. Проектът е на стойност от 95,6 млн. евро, а 85% от тях са предоставени от ЕС.
Сигналът е изпратен от ДАНС до Службата на европейските делегирани прокурори в България. Една от компаниите в консорциума е заподозряна в няколко криминални престъпления, включително присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари.
Твърди се, че разследваната компания е извършила за много кратко време няколко фиктивни парични превода на стойност над 11 милиона лева към верига от кухи фирми, което е довело до теглене на големи суми в брой от физически лица с криминални досиета.
Тези компании и лица се появяват и в друго текущо разследване на европейската прокуратура относно инфраструктурни проекти в железопътния сектор.
Разследването продължава, за да се установи естеството и степента на предполагаемите престъпни действия. Днешните обиски са извършени от Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП) и Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
„Във връзка с публикуваната информация за течаща проверка от Европейската прокуратура, свързана с изграждането на тунел „Железница“ от ДЗЗД „АМ Струма Тунел 2018“, категорично заявяваме че „Джи Пи Груп“ не е обект на разследване. Компанията оказва пълно съдействия на органите на реда, предоставяйки всички документи в хода на проверката“, обявиха от компанията.
Какво коментираха от Министерството на регионалното развитие по отношение на разследването на европрокуратурата - вижте тук: