По-малко от 300 лекари са одобрени до момента за финансиране на специализацията си по европейския проект "Нови възможности за лекарите в България". Той започна в края на миналата година и трябваше да убеди повече от медиците да не напускат страната.

16 милиона лева трябваше да финансират обучението на 1000 специализанти - с две минимални работни заплати и дължимата такса за обучението от 180 лева. Бъдещият акушер-гинеколог д-р Иван Вецев изобщо не е кандидатсвал - трябва да представи трудов договор, какъвто в масовия случай специализантите нямат.

„Дори и да сключа трудов договор, аз не трябва да получавам трудово възнаграждение и трябва да подам нотариално заверена декларация, че не получавам средства”, обясни той.

От проекта могат да се възползват най-вече специализанти с трудов договор, които не се отказват от заплата си. Те мога да ползват от евростипендията само 180 лева за образователните такси.

До момента по проекта са сключени договори със 188 лекари. От тях пълната стипендия получават едва 27. От Здравното ведмоство обаче не виждат противоречие в поставените условия. Обясняват, че има още един месец за приемане на заявления.

„Изискването за наличие на трудов договор и преди сме го изяснявали. Поставено е, защото проектът попада в оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, а заетост се доказва с трудов договор”, уточни Катя Ивкова от "Международни дейности, програми и проекти" в МЗ.

В помощ на младите лекари, от Здравното ведомство все пак са поискали по проекта да бъдат признавани и договорите за специализация, вместо само трудовите. Ако парите не се усвоят до края на май 2014 г., ще бъдат загубени.