Засега бежанците от Украйна у нас няма да получават никаква финансова помощ от държавата. По 40 лв. на ден финансова подкрепа ще има единствено за хотелиерите, съобщиха от Министерството на туризма.

Елена Тодорова отваря хотела си в Свети Влас по спешност посред нощ.

"Първо настаних семейство, на което исках да помогна. Моят голям украински партньор се свърза с мен с зов за помощ, изпратиха ми автобус с 50 човека. След това втори автобус и така нещата продължават с всеки изминал ден", обясни тя.

Сега Елена се грижи за 120 души, от които 70 деца.

"Изключително трудно се справям с всичко, защото всичко е изцяло в моите ръце, за наша сметка. Изхранваме ги, даваме им дрехи и подслон", добави тя.

40-те лева финансова помощ са за нощувка, храна и туристически данък, уточниха от Министерството на туризма. Програмата ще продължи три месеца. Сумата ще се предоставя на хотелиери или регистрирани места за настаняване, вписани в Националния туристически регистър, но не и на гражданите, които помогнат със свое жилище.

„Сумата ще се предоставя на хотелиери, предоставящи настаняване и изхранване на разселени лица от Република Украйна в категоризирани или регистрирани места за настаняване вписани в Националния туристически регистър. Помощта се предвижда да се използва в обекти на дружествата, в които едноличен собственик на капитала в търговски дружества е НОИ, болници за рехабилитация, балнеолечебни центрове-собственост на държавата и общините, почивни бази на министерствата, ведомствата и общините; в ученически и студентски общежития; в обекти за настаняване на Националния СТЕМ център към МОН“, заявиха от Министерство на туризма за bTV.

Заявленията за подпомагане ще се подават по електронен път чрез Система за управление на националните инвестиции (СУНИ), като приемът ще стартира след 25 март.

Засега се очаква това да струва на държавата 36 млн. на месец.

„Това е към днешна дата, не знаем какво предстои. Точно заради това програмата е разписана на база фактически направени разходи“, заяви финансовият министър Асен Василев. 

Бежанците имат право да работят. По данни на Агенцията по заетостта от края на миналата година почти 200 000 са свободните работни места в България.

„Бежанците могат да се включат в почти всички сектори, всички браншове в пазара на труда в България. Езиковата бариера в един момент може да бъде проблем. По този повод на тях ще им се предложат и езикови курсове“, заяви Жасмина Саръиванова от Българска стопанска камара.

На интернет портала ukraine.gov.bg бежанците могат да намерят обяви за работа, места за настаняване, както и контакти по различни казуси.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement