Имаме необходимост да засилим контрола на външните граници на ЕС. Това заяви президентът Росен Плевнелиев след среща с президента на Кипър Никос Анастасиадис, предаде БГНЕС.
Двамата държавни глави са обсъдили подробно сирийската криза, както и положението в Северна Африка. „Обсъдихме безпрецедентния миграционен натиск по европейските външни граници, който е наш общ проблем. Наясно сме, че можем да се справим с миграционната криза само чрез общ европейски подход.
Необходимо е да направим ясно разграничаване между бежанците, бягащи от войни и конфликти и от икономическите мигранти. Имаме необходимост от това да засилим контрола на външните граници на ЕС“, заяви българският президент.
Според него Европа трябва да действа проактивно и решително за отстраняване за причините на кризите, а не да реагира постфактум, когато милионите бежанци достигнат границите ни.
Според Плевнелиев Кипър и България имат отлични отношения - отношения на добри приятели и доверени партньори. „В областта на двустранното сътрудничество е постигнато много. България и Кипър си взаимодействат отлично, искаме да разширим партньорството си на база на общото си членство в ЕС и на дългогодишните си взаимоотношения“, заяви президентът.
Той отчете, че въпреки рекордния брой кризи по света търговско-икономическите взаимоотношения между България и Кипър се развиват възходящо със значителен ръст на стокообмена. Кипър заема 6-то място в страната ни по инвестиции с обем от 2,1 млрд. евро. През 2015 г. имаме сериозен ръст от 17% в посещенията на кипърски туристи у нас, както и ръст от 8% на българи в Кипър.
От друга страна, Росен Плевнелиев коментира, че двустранният ни стокообмен с Кипър се е развил по изключително позитивен начин. Предварителните данни за 2015 г. показват ръст на стокооборота от 81% между двете страни за 2015 г., спрямо 2014 г. Българският износ отчита ръст от 90% за една година, а кипърският към България отчита ръст от 47%.
Двамата президенти са обсъдили и българските и кипърските приоритети в областта на енергетиката. „Днес президентът, правителството и парламентът на България провеждат дълбоки реформи в енергетиката с цел енергийна либерализация, диверсификация и стартиране на национална програма за енергийна ефективност.
Приветствам усилията на правителството за реализирането на междусистемни и газови връзки с всички наши съседи. Междусистемната газова връзка между България и Гърция е стратегически важна, която ще осигури нови източници на природен газ от Каспийския регион и Източното Средиземноморие“, убеден е Плевнелиев.
Според него по големия брой кризи обединена Европа трябва да вземе решения и то ефективни и устойчиви. „Това може да се постигне само с общите усилия на всички нас, ние търсим дългосрочната перспектива. Подкрепяме визията на европейския проект и на обединена и силна Европа, която да мине през трудностите и да стане по-силна от тях. Кипър и България ще работят заедно в името на икономически и социален напредък на европейските народи“, обеща държавният ни глава.
Той обясни, че България подкрепя всеобхватното, мирно и устойчиво решение на Кипърския въпрос. „Решението трябва да отговори на законните интереси на народа на Кипър, да осигури обединението и единството на страната и зачитането на основните права и свободи на гражданите.
България изразява категоричната си подкрепа на президента Анастасиадис в този исторически момент, в който позитивният ход на преговорите между двете общности в Кипър и демонстрираната от двете страни политическа воля, ни кара да вярваме, че скорошно и справедливо решаване на кипърския въпрос е постижимо. България ще помогне от сърце и душа, както поколения български политици са го правили, за намиране на справедливо решение“, зарече се още Росен Плевнелиев.
Между кипърска и българска страна бяха подписани меморандуми в областта на енергетиката и земеделието, както и протокол за сътрудничество в областта на туризма. Подписаните споразумения между България и Кипър със сигурност ще помогнат да надградим партньорството си, изрази мнение българският президент.