Над 900 000 българи нямат здравни осигуровки. Болниците обаче са длъжни да приемат такива пациенти, въпреки че вадят парите за лечението от собствените си бюджети. „Пирогов” е на път да сложи край на практиката неосигурени да ползват скъпи клинични пътеки.
Добрата новина е, че броя на неосигурените е намалял с близо 300 000. Само преди година цифрата нахвърляше 1,2 млн. души. В сравнение с предходни години, за 2012 г. от Агенция „Социално подпомагане" са превели на болниците в страната двойно повече средства за здравно неосигурени пациенти.
Преведени са близо един 1,7 млн. лв. за лечението на 3000 неосигурени пациенти. Въпреки това, в болничните бюджети се отваря голяма дупка заради хората без здравни осигуровки. За част от тях болниците изобщо не получават средства.
Битката срещу здравно неосигурените поведе „Пирогов”. Болницата осъди пациент за сумата от 6000 лв. и се закани да води дела срещу всички, които са неосигурени, но се възползват от скъпоструващи клинични пътеки.
Случаят е от 2011 г. Пациент от Кюстендилската болница е докаран в „Пирогов” с болки в гърдите. Поставен му е стенд. Мъжът подписал необходимите документи, но си е тръгнал, без да плати близо 6000 лв. за лечението си. Това кара лечебното заведение да търси стойността на консумативите по съдебен път.
„Пирогов” очаква решение на съда и за второ дело срещу неизряден пациент. За последната година в болницата са постъпили над 400 здравно неосигурени пациенти. Лечението им е струвало 330 000 лева.
На година благоевградската болница губи близо 150 000 лв. Агенция „Социално подпомагане” поема болничното лечение на част от неосигурените. Те обаче трябва да отговарят на следните условия.
От НАП предупреждават, че всеки, който не си плаща здравните вноски, го грози запориране на заплатата или дори на имуществото. Затова и данъчните, и здравните власти съветват - ако сте безработен и не искате да бъде осъден за хиляди левове - по- добре платете месечната си здравна вноска. В момента тя е 16 лева и 80 стотинки.