"Призовавам Борисов и преговорния екип, разчитам на Габриел, да довършим споразумението, и да продължим управлението. Да не вкарваме държавата в избори", каза съпредседателят на ПП Кирил Петков.

"По време на преговорите от ГЕРБ-СДС поискаха допълнителни министерства. Съгласихме се 7 позиции да са на тяхна отговорност. За нас не са важни министрите", добави той. 

Петков каза още, че споразумението е абсолютно финализирано. 

По-рано от ГЕРБ-СДС заявиха, че по-скоро отиваме на нови избори. 

Съпредседателя на ДБ Христо Иванов заяви, че споразумението е проверявано три пъти и не разбира какви са аргументите да се подлага на съмнението дали ще се подписва. 

"Надяваме се утре да бъде подписано – минало е през три преговорни етапа, ако има конкретни предложения, сме готови да обсъдим. Нямаше никаква причина да се отказваме, да го довършим, за да можем утре да го подпишем", каза той.

Той уточни, че този документ е изработен заедно с ГЕРБ-СДС 

"Ние сме готови да го публикуваме и хората трябва да разберат, че в него е вложена истинска грижа. Надяваме се той да бъде подписан. Ако има конкретни съображения, сме готови да работим, а не да даваме пресконференция. Нямаше причина да се отказваме от довършване и утре да подпишем този документ", заяви Христо Иванов.

Снимка: БГНЕС

Премиерът в оставка Николай Денков заяви, че са обсъждали да имат и други министри, за да са повече представени ГЕРБ-СДС, но темата е приключила в петък. 

"За да няма никакви спекулации, още преди около седмица казах ясно на Мария Габриел, казахме и на преговорния екип, че нямам претенции да бъда министър на външните работи, така че тази тема не виждам защо повече трябва да се повдига", добави той.

Денков обясни и как са започнали разговорите с ГЕРБ.

"Първото е, че след 9 месеца ще бъдат сменени министър-председателят със заместник министър-председателя. Второто е, че съставът ще остане същият, освен ако не се разберем с Мария Габриел кои министри биха могли да бъдат сменени, ако има основание за това. И че ще работим по управленска и законодателна програма, които бяха показани на всички", заяви той.

Атанас Атанасов призова лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да се намеси, защото "той взема крайните решения".

"Аз нямам обяснения защо преговорите буксуват тази вечер. Предлагам на Мария Габриел да не връща празна папка, а утре сутринта разговорите да продължат", добави Атанасов.

По-късно от ПП-ДБ изпратиха споразумението, по което са работили с ГЕРБ-СДС.

Вижте пълния текст:

 

 

Sporazumenie_17.03 

 

 

Как започна всичко?

Всичко започна с идеята за меморандум, написан изненадващо от ПП-ДБ на 20 февруари. Той касаеше и властта, и регулаторите. Тогава съпредседателят на „Продължаваме промянатаКирил Петков обяви: „Ако меморандумът не бъде приет, ще предложим на нашите партньори избори две в едно“.

Ако ГЕРБ решат да припознаят чужд кандидат, например от ДПС – то това ще е тяхна квота, предложиха още ПП-ДБ. Последва светкавичен отговор. „Този меморандум – това е всичко друго, но не и принципно. Да поделим с Кирил държавата на две. За мен от всичко това написано изборите две в едно са логичен завършек на тази некоалиция“, отговори му лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

„Виждам, че някой иска да си делне държавата по един екзотичен начин, за мен е абсурдно“, коментира тогава председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски (вече и съпредседател на партията).

Последва още една твърда позиция. „Няма да подпиша меморандума. По същество този документ предлага, забележете, две политически сили да се споразумеят в абсолютно противоречие на Конституцията, демокрацията и европейската практика“, обяви вицепремиерът и номинираната за премиер Мария Габриел от ГЕРБ.

 

През следващите дни лидерът на ГЕРБ направи контраоферта – „Щом ПП-ДБ искат 50 на 50 на регулаторите, тогава ГЕРБ иска 50 на 50 в Министерския съвет“.

Борисов допълни, че ще предложат коалиционно споразумение, което ще представят на 5 март и предлагат да бъде подписано на 8 март. „На 8 март, ако сме се разбрали, вървим напред. Ако не сме се разбрали – гласуваме оставката на Денков и правителството и отиваме на избори“, заяви той.

Споразумението бе предложено и от ПП-ДБ призоваха за започване на преговори. Така двете партии излъчиха преговорни екипи, които преговаряха 8 дни, но запазваха пълно мълчание до днес.