„Съвсем нормално е дипломацията да бъде многопластова. И вие виждате, че през последните месеци за първи път България демонстрира „гръбнак“. Това обяви на брифинг в парламента председателят на парламентарната група на „Прогресивна България“ Петър Витанов.
Той уточни, че България няма да възпрепятства общоевропейските решения, но ще разглежда всеки свой ангажимент поотделно. По думите му няма противоречие между позициите на министър-председателя Румен Радев и министъра на външните работи Велислава Петрова.
„България много ясно декларира, че няма да възпира общоевропейски решения, но преглежда своите ангажименти индивидуално и практическите ангажименти поединично. Така че не е колизия изказването на министър-председателя Румен Радев и на външната министърка Велислава Петрова“, каза Витанов.
Той уточни, че посещението на външния министър в Киев е било свързано с разговори за укрепване на двустранното сътрудничество в енергетиката. По думите му темата е част от по-широк контекст, включващ развитието на партньорството с Турция и необходимостта Украйна да запълни своите газови хранилища, които са най-големите в Европа.
Витанов коментира и декларацията, свързана с т.нар. „Коалицията на желаещите“, като подчерта, че подобни декларации са политически, а не юридически документи и не създават правно обвързващи ангажименти.
По повод критиките към чл. 7 от документа той заяви, че текстът визира периода след подписването на мирно споразумение – етап, който все още не е настъпил.
„Тези, които са прочели декларацията, могат да видят, че става дума за периода след подписване на мирно споразумение. Такъв период все още няма. А по отношение на Коалицията на желаещите – за военните средства, премиерът вече каза, че нямаме възможност за такъв тип помощ“, посочи Витанов.
От своя страна Георги Илиев от „Прогресивна България“ заяви, че позицията на партията остава непроменена. „Ние можем да засилим подкрепата към Украйна, но само според възможностите на България“, каза той.
Повод за изявленията на Витанов и Илиев станаха последните позиции на премиера Румен Радев и външния министър Велислава Петрова относно евентуалното участие на България в т.нар. „Коалиция на желаещите“ – инициатива за продължаване на финансовата и военната подкрепа за Украйна.
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google























