Веселин Пенгезов е 4-и в съдебната система (бел. ред. - след главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС), както сам се определя. Много знае, с много хора контактува. Очевидно е силен човек, но не достатъчно, че да дирижира съдебни решения. Това мнение изрази пред bTV журналистът от БНР Силвия Великова. Според нея председателят на Софийския апелативен съд, който вчера се обяви за жертва на Делян Пеевски, си създава ореол на мъченик.

Галина Гиргинова от сайта „Съдебни репортажи” също определи Пенгезов като спорна личност, около която има достатъчно скандали.

„През последните години има различни форми на натиск върху съдебната система”, призна Таня Маринова от Съюза на съдиите. Тя подчерта, че опитите за влияние са били нелегитимни. Те не били последвани от разследване на компетентните органи или проверка на Висшия съдебен съвет (ВСС). По думите на Маринова, не за първи път има такава информация за натиск, но за пръв път тя идва от председател на висш съд.

И трите дами се съгласиха, че Пенгезов трябвало по-рано да сигнализира за опитите да бъде притискан. „Усещането е, че ако не беше обвинението срещу него, нямаше да каже кой е разпределял баницата”, коментира Силвия Великова.

Според Таня Маринова е логично, след изнесената от Пенгезов информация, да започне разследване на прокуратурата и проверка на ВСС.

Предисторията

Веселин Пенгезов започва кариерата си като следовател, продължава като съдия, а след 2004 г. застава на чело на Софийския военен апелативен съд. До 2009 г., когато оглавява Софийският апелативен съд. Под негово председателство съдът пуска на свобода „Килърите", после член на „Наглите", а също и обявеният за тартор на българския „октопод” Алексей Петров. Съдия Пенгезов тогава защитава решенията на колегите си като подчертава, че те се основават на доказателства.

Заради тези решения обаче Пенгезов е обявен в публичното пространство за „съдията на Октопода”. През 2011 г. той е отстранен от началническия пост, след скандал, в който изплува името на дъщеря му. Тя получила право на строеж в Приморско като социално слаба. Тогава и други роднини на магистрати се оказаха крайно нуждаещи се. И като такива започнаха да строят хотели на първа линия до плажа. Само дъщерята на Пенгезов се отказва от правото да строи.

Въпреки това дисциплинарният състав на Висшия съдебен съвет му намалява заплатата и го маха от шефския пост с мотива, че уронва престижа на съдебната система и се държи неетично. Три месеца по-късно Върховният административен съд отмени уволнението на председателя на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов. Според мотивите на съда Пенгезов не е повлиял на процедурата за отстъпване правото на строеж на дъщеря му и няма отношение към действията на дъщеря му. Така Пенгезов се връща на шефския пост.

Името на Веселин Пенгезов беше замесено и в скандал със скъп имот в „Бояна", известен като копие на „Белия дом". Дъщеря му Анна се оказа председател на борда на директорите на фирмата, която по документи се води собственик на палата. А в копието на Белия дом живеел тогава бизнесменът Огнян Донев, признава самият той в радиоинтервю. Дори международният печат обърна внимание на съдията.

От публикация на „Дер Щандарт” за корупцията в българската правосъдна система преди ден научихме, че в началото на следващата седмица председателят на Софийския апелативен съд се очаква да бъде обвинен по разследване проект на стойност 700 000 лв. Повдигането на обвинение съвпада с обявяването на процедура за избор на нов председател на съда. Пенгезов се счита за фаворит за втори мандат.