Последни новини

Загиналият мъж на "Елените" - бил на работното си място в подземие, не разбрал за наводнението

Загиналият мъж на "Елените" - бил на работното си място в подземие, не разбрал за наводнението

Наводнението в "Елените": ДНСК ще проверява дали има отклонения в строителството в общините

Наводнението в "Елените": ДНСК ще проверява дали има отклонения в строителството в общините

Водата отнесе багерист във вилното селище "Елените", издирват го (ВИДЕО)

Една от жертвите на вчерашното нападение в Манчестър е била застреляна по погрешка от служител на реда

Дончев: Съвсем скоро трябва да получим 440 млн. еврo по ПВУ

Испанският главен прокурор ще бъден съден за нарушаване на съдебната тайна

Джеймс Джъд: Дирижирането не е диктатура на диригента, а всеки да слуша другия

Изгорялата сграда в "Гоце Делчев": Решават съдбата ѝ следващите седмици (СНИМКИ)

Причината за потопа в "Елените": "Интензивният дъжд е предизвикал прииждане на дере - там река няма"

В Еленския балкан - дъжд колкото за месец. Язовир „Йовковци“ се пълни активно

Патриарх Даниил отслужи света литургия за Велики понеделник

В столичната катедрала „Света Неделя“ се събраха десетки миряни

Александра Ничева

Публикувано в  19:57 ч. 14.04.2025 г.

Православната църква отбелязва Велики понеделник - денят, с който започва Страстната седмица или Седмицата на страданията.

В столичната катедрала „Света Неделя“ се събраха миряни, а Негово Светейшество патриарх Даниил отслужи света литургия и прочете така нареченото „Последование на Жениха“. По-рано днес той отслужи и водосвет в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“.

Според Библията това е последната седмица от земния живот на Исус. Страстната седмица е време за смирение и покаяние за християните. Всеки ден от тази седмица има своето символно значение, а великденските яйца се боядисват на велики четвъртък или велика събота.

В края на страстната седмица идва Христово възкресение – Великден.

Вярващи прекрачиха прага на храм „Света Неделя“ и се помолиха в първия ден от Страстната седмица.

Всеки ден от страстната седмица се нарича „велик“ с изключение на Разпети Петък.

„Цялата тази седмица я наричаме „страдална седмица“. Времето, в което нашият Господ, след Цветница, се оттегли от Йерусалим. Днешния ден Господ е на молитва, така да го наречем образно. Подготвяйки се за това, което му предстои. Днешното евангелие е изключително силно и много тежко, защото в него се обрисува какво очаква от човечеството във времената преди неговото второ пришесвие“, обясни отец Василий Сарян.

До Великден - това са дни на смирение за миряните, каза още отец Василий.

Утре отново в 18 часа в храм „Света неделя“ българският патриарх и софийски митрополит Даниил ще отслужи „Последованието на Жениха“.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK  

 

Най-четени
Най-нови