Има случаи на пробиви на диви прасета през оградата с Румъния. Теленото съоръжение беше изградено преди година и трябваше да пази страната ни от дивите животни, които са сред основните преносители на африканската чума.
Съоръжението струва над 1,3 млн. лв. Оказва се, че през последната година диви прасета са успели да я прескочат и да я пробият в опитите си да стигнат до българска територия.
Теленото съоръжение е високо близо метър, толкова е висока и дивата свиня. Но често тя надхвърля над 150 килограма.
От Изпълнителната агенция по горите обясняват, че в опитите си дивата свиня да стигне до българска територия, тя е била хващана, тъй като по 133-километровото трасе на оградата дежури горски патрул.
Той обаче е само един и патрулира през светлата част на деня. Преминават през трасето от Дуранкулак почти до Силистра.
Горските разказват, че за тази една година, откакто има ограда, няколко прасета са прескочили и пробили съоръжението. Те смятат, че са били необходими по-дълбоки колове за оградата. В Добричко са регистрирани три случая на чума при диви свине.
„Ролята, за която беше предвидена и построена оградата, тя я изпълни, като предотврати преминаването на определена част, не цялото поголовие на диви свине”, каза д-р Борислав Каменов, директор на областна дирекция по „Безопасност на храните” – Добрич.
На 30 километра от оградата се намира един от най-големите свинекомплекси у нас. В него достъпът до външни лица е ограничен.
От фермата са сложили видеонаблюдение и подсилват оградата си срещу диви прасета и животни.
Най-близкото огнище от Румъния до страната ни е в Галац, на около 300 километра. В северната ни съседка има 1600 огнища на заразата, като за последната година са евтаназирни 370 хил животни.
Горските обясняват, че няколко пъти се наложи да правят ремонт на теленото съоръжение. В повечето случаи след проливни дъждове.