С пълен консенсус Народното събрание прие декларацията от името на парламентарните групи, с която се дава „зелена светлина” на Министерски съвет да предприеме незабавно ремонтни дейности на критичните пътни съоръжения.Само един народен представител от   ГЕРБ се обърка и се въздържа при първото гласуване.

Освен положителният ефект за инфраструктурата, решението на парламента ще се отрази благоприятно и върху съня на премиера Борисов, който беше разбит след инспекцията му по магистралите.

В залата при гласуването присъстваха 124 народни представители и всички казаха „да” на документа, в който е записано: „41-ото Народно събрание, след като отчита необходимостта от неотложни действия, породени от последните извънредни събития – земетресение с висока степен на интензивност, поройни дъждове и наводнения, призовава Министерския съвет да предприеме незабавно ремонтно-възстановителни дейности, на база на констатации от технически експертизи на пътните съоръжения – мостове и виадукти, по републиканската пътна мрежа по ред и процедури, предвидени по закон. Министерски съвет също трябва да изработи Многогодишна програма за мониторинг и рехабилитация на пътните съоръжения от републиканската пътна мрежа като предвиди същата за финансиране в рамките на бюджетната процедура за държавния бюджет за 2013 г. и в тригодишната фискална рамка 2013 - 2015 г., с източници държавния бюджет, фондовете на ЕС и международните финансови институции”.

Декларацията обаче не разрешава прякото договаряне с фирма-изпълнител и ремонтните дейности ще започнат след обявяване на обществена поръчка. Трябва да се отбележи, че премиерът искаше да получи подкрепа за директно възлагане на работата по ремонтите, за да се спести време.

Депутатът от ДПС Христо Бисеров се обяви против вчерашното решение на кабинета парите за ремонти на опасните мостове и виадукти да бъдат за сметка на текущите ремонти на пътищата, и призова всяко от министерствата да отдели малка част бюджет си, за да бъдат осигурени нужните 60 млн. лв. за всичките 11 проблемни съоръжения. По думите му МВР например може да отдели 30 млн. лв. от едномилиардния си бюджет.

Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова благодари на парламентарните групи за цялостната и принципна подкрепа и отбеляза, че целта на документа не е да се легитимира заобикаляне на закона за обществените поръчки.

От доклада й стана ясно, че са направени технически анализи и паспортизация на 4000 съоръжения, за които няма осигурено финансиране.