България ще предостави военна помощ на Украйна. Това реши парламентът окончателно. След четири часа дебат депутатите гласуваха "за" изпращането на бойна техника, която не използваме. Военният министър обаче обяви, че ще бъдем консервативни в това, което ще дадем.

Със 175 гласа "за" и 49 "против" депутатите изпратиха военна помощ за Украйна. Всяка от партиите беше заявила предварително своите позиции, като за решението гласуваха ГЕРБ, „Продължаваме промяната“, ДПС и „Демократична България“.

Против, съвсем очаквано бяха БСП и „Възраждане“. Изненада дойде от „Български възход“, които вчера на комисия бяха "против", а днес в зала бяха "за". Така решението е факт и съдържа два аспекта - военна помощ за Украйна и модернизация на армията ни, след като дадем на Киев част от старото си руско оръжие.

Дебатът започна при ясно разделение на силите - за и против.

„Ако видиш на улицата трима да бият един и не му помогнеш без опасност за себе си, това е престъпление“, заяви Атанас Славов, депутат от ДБ.

„Украйна е застрашена в самото си съществуване, Тук вече говорим за изтребление на украинския народ, за измиране на невинни всеки ден, между които много деца“, отбеляза Георг Георгиев, депутат от ГЕРБ-СДС.

„Заедно с това, че сме за мира, сме и категорично против прекрояването на границите в 21-и век“, коментира лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

От „Продължаваме промяната“ допълниха, че решението ще помогне на модернизацията на армията ни.

„Истински цинизъм е да поддържаш въоръжение от миналия век, съветско въоръжение и да твърдиш, че искаш боеспособна българска армия“, каза Даниел Лорер.

На обратния полюс в залата бяха БСП и „Възраждане“. Левицата обяви, че новото оръжие няма да ни бъде подарено, а ще си го купим.

„Фатална за националната сигурност на България е тезата на новата военна коалиция или коалицията на войната - да даваме оръжие и да превъоръжаваме заедно с това българската армия“, заяви Борислав Гуцанов от БСП.

„Евроатлантическата сбирщина в парламента ще вземе неинформирано решение и по този начин ще навреди на интересите на България“, изказа се Ангел Георгиев от „Възраждане“.

Изненада дойде от партията на Стефан Янев. Вчера „Български възход“ бяха против, днес се обърнаха на 180 градуса.

„Ние подкрепяме. Изразяваме солидарност със съюзниците от НАТО и партньорите от ЕС, така също и с народа на Украйна“, заяви Стефан Янев.

Опонентите им припомниха позицията им от април.

"Изпращането на военна помощ за Украйна ще удължи агонията на хората там. Това беше преди изборите. Въпросът е: Какво се е променило сега след изборите и кой е излъганият?“, отбеляза лидерът на БСП Корнелия Нинова.

След гласуването военният министър беше категоричен - ще даваме помощ консервативно.

„Тежко въоръжение, каквото са комплексите C-300, комплексите C-125 и останалите наши зенитно-ракетни комплекси, както и самолети Су-25 и МиГ-29 няма как да бъде дадено в този момент. За да бъдат дадени, трябва преди това да дойдат заместващи платформи. На сайта на министерството има излишна техника, например е включен Ми-24“, заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов.

Решението предизвика протести - от БСП в залата с плакати, и от „Възраждане“, които събраха симпатизанти пред парламента.