За първи път на предстоящите избори в помещенията за гласуване трябва да има и копирни машини. Идеята на законодателя е чрез тях да се гарантира честността на вота. Копирните устройства ще размножават попълнения след преброяване на бюлетините секционен протокол. Така заинтересованите може да научат резултатите почти веднага, и то от първа ръка.
Любомир Маринков от Областната администрация във Враца обясни, че след поставяне на печат протоколът се дава на човека, който иска да му бъде разпечатан – представител на партия, коалиция, инициативен комитет или член на СИК. После книжата с резултатите отива в районната избирателна комисия.
„Ако протоколите, които изготвя в първия момент СИК, са добре направени, и съвпаднат с това, което идва при нас, респективно в Информационно обслужване, всичко е наред, но практиката показва, че 10-20-30% от тези протоколи са сгрешени,” посочи Владимир Симеонов, член на РИК – Враца.
Според колегата му Маргарит Маждраков е нормално в бързината да се сбъркат „някое число”. Цифрите, достигнали чрез копирните машини до партийните централи, няма как да съвпаднат с коригираните резултати, изпратени в ЦИК. И съмненията са неизбежни. „Това автоматично след това означава следното - значи има нещо фалшифицирано в изборите и следва съд,” обясни Маждраков.
Затова от Районната избирателна комисия призовават бъдещите секционни членове да си отварят очите на четири при отразяването на резултатите. Защото копирната машина може само да мултиплицира грешките, но не може да ги поправи.