България чества Деня на храбростта и на въоръжените ни сили и 140 години от възстановяването на армията ни.
Празникът беше отбелязан с най-зрелищния парад в последно време. В него участваха над 1800 военнослужещи, 55 верижни и колесни бойни машини на Сухопътните и зенитно-ракетните войски, както и 14 хеликоптера и самолета на Военновъздушните сили.
Командващ парада беше командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
В началото президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев се поклони пред знамената светини и бойните знамена, след което поздрави полковете, участващи в парада.
В своето обръщение държавният глава каза, че българите трябва да осъзнаят, че свободата и суверенитетът не се гарантират с думи и декларации, а се обезпечават с достатъчно сила и доблест, както и че нехайното отношение към армията подкопава държавността.
„В миналото героизмът на българския войник често е плащал цената на политическата корист и недалновидност. Затова неотложно трябва да помислим за хората и техниката, които са призвани да бранят България“, посочи президентът.
Вижте във видеото цялото му изказване:
Речта му бе последвана от химна, изпълнен от военен оркестър и хор, и 20 топовни салюта.
По традиция пръв над площада премина вертолет „Ми-17“, носещ националния трибагреник.
Последва тържественият марш на блоковете от българската армия.
Начело бяха офицерите от военната академия „Георги Раковски“ – най-старото ни висше военно училище, създадено със закон през 1912 г.
След тях по жълтите павета преминаха гвардейска част, курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“, военнослужещи от Втора Тунджанска механизирана бригада (Сухопътни войски), представителният блок на Бригадното командване Благоевград, блок от военнослужещи от ВВС, военнослужещи от Флотилия бойни и спомагателни кораби, 68-ма бригада Специални сили, представителен блок на Мобилната комуникационна информационна система от състава на Съвместното командване.
За пръв път във военния парад участва и представителна част от Република Македония – механизиран пехотен батальон от 75 души. Те поздравиха президента по техния военен церемониал.
В небето погледите на зрителите бяха приковани от самолетите „Су-25“, „МиГ-29“ и вертотелетите „Кугар“ и „Ми-24“. В интервал от 1 минута преминаха пет различни групи, представляващи всички родове авиация, които са на въоръжение у нас.
Сложността на задачата на пилотите е да се постигне такава слетяност на групите, че да се изпълни точният интервал между участниците – всички да минат на еднакво време и разстояние едни от други в добре оформени формации, обясни майорът от запаса Станислав Пешев. Разстоянието между апаратите е около 30 м, те прелитат на около 100 – 200 м височина, затова и са избрани най-добрите екипажи. Подготовката започва два-три месеца предварително, добави той.
Верижните машини и зенитно-ракетния комплекс „С-300“, който гарантира въздушния суверенитет на страната, предизвикаха най-голям интерес на земята.
Традицията да се чества Гергьовден като Ден на храбростта и празник на Българската армия има дълбоки корени, но официално празникът е учреден на 9 януари 1880 г. с указ на княз Александър I Батенберг.
Уникално в цялата европейска история е, че в петте войни, които България води след Освобождението, армията ни не е изгубила в плен нито едно бойно знаме.
Вижте целия парад във видеото:
Тази година парадът определено е по-мащабен. Може би от 20-ина години това е най-големият парад, който е организиран, и това е във връзка със 140-годишнината от създаването на българската армия, отчете председателят на Съюза на парашутистите и командосите ген. Иван Мечков.
Президентът е абсолютно прав, че „нехайното отношение към армията подкопава държавността“, коментира ген. Мечков. 28 години армията тотално се съкращава и унищожава, каза той и даде пример, че през 1990 г. въоръжените ни сили са били 153-хилядни, с 2 млн. мобилизационен резерв, докато днес са 23 хил. с резерв 700 – 800 души.
Хубаво е, че най-сетне държавното ръководство разбира, че без армия не може. Няма силна държава без силна армия, каза генералът.
Вижте целия разговор във видеото:
Знаковото в словото на президента беше, че беше подчертана връщащата се роля на армията като гарант за националната сигурност и че суверенитет с думи не се постига, коментира главният секретар на държавния глава – Димитър Стоянов. Президентската институция доказа, че въоръжените сили са в нашия дневния ред непрекъснато, добави той.
Парадът хареса най-много на децата. Вижте във видеото какво ги впечатли: