Отзованият ни посланик в Бразилия излезе с отворено писмо по скандала "Боевски". Чавдар Николов отхвърля мотивите, с които беше отстранен от поста.
„Не предполагах, че ще се обърна към Вас чрез медиите, но Вие не ми оставихте избор” - с тези думи започва писмото на посланика в Бразилия до външния министър Кристиан Вигенин. Чавдар Николов допълва, че неговите аргументи по случая "Боевски" не са били взети под внимание и не им била дадена публичност.
Според дипломата наложеното му дисциплинарно наказание има за цел да измести фокуса от истинския проблем, а именно - защо Гълъбин Боевски и много други български граждани, осъдени за наркотрафик в чужбина, се завръщат като свободни граждани преди края на присъдите.
Отзованият посланик обвинява външния министър за липсата на правна база, по която и у нас да продължи съдебното преследване срещу хора като Гълъбин Боевски. Дипломатът отговаря и на конкретните обвинения, че не е информирал София за завръщането на Боевски.
Накрая доскорошният ни посланик в Бразилия пише, че е предприел съответните действия, за да защити репутацията си.
Ето и целия текст на писмото*:
Уважаеми господин министър,
Не предполагах, че ще се обърна към Вас чрез медиите, но Вие не ми оставихте избор, след като всички аргументи, които аз и посолството предоставихме по случая „Боевски”, не само не бяха взети под внимание, но и не им бе дадена публичност. Включително и в прес съобщението на Министерството за Вашето решение да ме отзовете нямаше и дума за моята позиция.
Предприетите срещу мен дисциплинарни действия имат за цел да изместят фокуса от истинския проблем, който интересува нашето общество, а именно, защо Боевски и много други български граждани, осъдени за наркотрафик в Бразилия и не само там, се връщат в страната като свободни граждани преди края на присъдите. Отговорът е следният:
Гълъбин Боевски се връща предсрочно защото посолството си е свършило работата – да съдейства на защитата на осъдения в рамките на своите компетенции и съгласно указанията на ръководеното от вас министерство в тази насока, като конкретно в този случай те са над 100. На въпроса защо хора, като него се връщат без да бъдат доосъдени или оправдани от нашата съдебна система – това трябва да кажат компетентните институции у нас и да се даде отговор къде е правната база за подобни действия.
В тази връзка Ви приканвам, уважаеми господин министър, да кажете на нашето общество какво сте предприели за реализацията на моите нееднократни предложения за сключването на съответните договори, изпратени от посолството в Бразилия още през декември м.г. – скоро след като встъпих в длъжност и идентифицирах проблема.
Кога точно пристигат Боевски и други като него, интересува само медиите, за да свършат своята работа. Часът на пристигане не касае институциите – Боевски нито може да бъде арестуван на летището, нито може да бъде посрещнат като медицинска сестра от Либия. Защо не съм съобщил точната дата зависи от наличната към момента информация и за тези мои действия съм дал обяснения, но това едва ли интересува обществото.
Моята професионална оценка като дипломат с повече стаж от Вас е, че публичното заклеймяване на посланик, който е добре приет в Бразилия както от институциите, така и от българската общност в тази страна, независимо дали е виновен или не, уронва престижа на нашата дипломация. Най-малкото, което може да сторите, е да засегнете страната, която му е дала агреман, независимо дали тя ще го демонстрира или не. Само преди два месеца в писмо до бразилския външен министър Вие декларирахте желание да развивате отношенията между двете страни. Вашите действия в момента показват точно обратното.
Посветил съм на работата си в министерството на външните работи 42 години от своя живот, за което съм удостоен с неговата най-висока награда – „Златен почетен знак” за „висок професионализъм и за утвърждаването на авторитета на българската дипломатическа служба”. В името на честта на посолството, което ръководя, съм готов да браня тази репутация с всички законни средства и вече съм предприел съответните съдебни действия.
Чавдар Николов, посланик
*Запазен е оригиналният правопис.