В неделя връщаме стрелките на часовника с един час назад. Валидно ли е това за всички часовници?

„Часовникът на сградата на столичната митница е специален – той е много точен, получава данните по GPS и сам преминава към зимно и лятно часове време. Ако остане без ток, сам си възстановява точното време. Знае кога слънцето изгрява и залязва, а с това и кога да запали и изгаси светлините си“, коментира пред bTV Георги Милчев, майстор часовникар.

„В неделя няма да има човек, който да го превърти. Той няма да се превърти, а ще спре за един час и след това пак ще тръгне. През декември този часовник ще стане на 9 години, модерен и нов е, защото е липсвал 50 години. След 1945 г. на негово място е имало гранитен герб, а след това метален капак“, обясни още той.

В Европа промяната на времето се прави от 1916 г., а в България - от 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.

Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник "Парижки журнал" през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.

На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. като мярка за спестяване на гориво във военната обстановка.

Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ последва примера ѝ през 1918 г.

През 2019 г. членовете на Европейския съюз гласуваха за премахването на смяната на времето във всички държави от ЕС. Оттогава насам редовно се съобщава, че всяка смяна на лятното или зимното часово време може да бъде последна. За да се случи това обаче, всички държави от Европейския съюз трябва да хармонизират избора си.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement