Депутатите приеха да се състави временната комисия за промени в Конституцията. 131 гласуваха "за".
От ГЕРБ-СДС не гласуваха, защото не беше прието предложението им да има двама съпредседатели на комисията от тяхната парламентарна група.
След като предложението не беше прието, те не дадоха членове за участие във временната комисия. ДПС също не излъчи представители, а "Възраждане" са против комисията.
Обидни квалификации се чуха от пленарната трибуна по време на дебатите за ремонта на основния закон.
Повод за острата размяна на реплики е предложението да има временно комисия за промени на Конституцията на паритетен принцип, която да работи шест месеца и в която до има по двама представители на парламентарна група.
Предложението за временно комисия е на депутатите от управляващото мнозинство. Те поискаха в комисията да се обсъждат предложенията, вместо да се внесе готов законопроект.
"Обществото е силно разделено. Вървим по линията на нашето отношение към корупцията и определени корупционни модели. Единственият начин да се реши разделението е конституционален. Правосъдието трябва да бъде извършено и да се види, че е е извършено", заяви Христо Иванов, съпредседател на "Демократична България".
"БСП ще подкрепи създаването на тази временна комисия", обяви Филип Попов.
От "Възраждане" са против създаването на такава комисия. Според Цончо Ганев не е сериозно Конституцията да се променя на парче.
ДПС не подкрепи създаването на комисията и отново подхвана темата за олигархията.
От ГЕРБ обявиха, че ще подкрепят комисията, ако управляващите се откажат от обидните за избирателите им квалификации.
"През последните години бяхме наричани с какви ли не обидни квалификации – мафия, ОПГ, вчера един от колегите даже каза, че ако се реформира прокуратурата и КПКОНПИ, ще им станем клиенти, а днес ни призовавате за диалог", припомни Тома Биков.
Според Тошко Йорданов от ИТН "ГЕРБ са мафиотска организация и пътят към преминаването към нормална партия, е участието в този комисия".
ДПС предложи свои идеи за промени в Конституцията и дори прогнозира, че мнозинството цели смяна в местната власт и предсрочни избори които да им гарантират в бъдеще самостоятелно управление.
За промяна на конституцията са необходими 160 гласа, припомниха депутати.
Междувременно в парламента пристигнаха представители на РЗИ, които следиха дали депутатите са с маски. Предстои да разберем дали ще има народни избраници, които ще понесат санкции за това, че са без маска в пленарната зала.