Управляващите в търсене на широка подкрепа за промени в Конституцията. Целта е да се осигури необходимото мнозинство за ограничаване на правомощията на главния прокурор.

Една от идеите е главният прокурор да бъде временно отстраняван от длъжност, докато срещу него се води разследване, за да се ограничи възможността за влияние.

„За всеки конкретен случай ще бъде избиран достатъчно високопоставен магистрат, към настоящия момент предвиждаме съдия, който ще бъде с опит в наказателното правораздаване. Изборът ще бъде правен от ВСС със специален софтуер, на принципа на случайното разпределение на делата“, заяви правосъдният министър Надежда Йорданова.

Най-ефективната мярка за търсене на отговорност и разследване на главния прокурор е промяна в Конституцията. За изменение на основния закон обаче гласовете на партиите в управляващата коалиция не са достатъчни.

„Затова анонсирахме комисия, в която се надяваме да влязат всички политически сили, защото задачата за изменение на Конституцията, изисква широк консенсус. Без тези промени нормализация не може да се случи“, каза съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.

Преди дни, след изслушването си в Брюксел, Иван Гешев каза, че прокуратурата иска реформи, но никой не пита за тях съдиите, следователите и прокурорите. 

„Свидетел съм на всички съдебни реформи от 90-те години. Основното е едно - да завземеш определени позиции и да смениш някой човек, за да можеш да упражняваш контрол и никога тази реформа не е била консултирана с тези, които практикуват“, заяви главният прокурор.

На този фон премиерът Кирил Петков се надява, че и с промените в КПКОНПИ, ще бъде създаден реален инструмент за борба с корупцията. 

„КПКОНПИ дава шанс да направим една антикорупционна комисия, която наистина да работи, когато тя може наистина да разследва“, каза той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement