Тленните останки на цар Фердинанд вече са в София. Те бяха транспортирани от Германия до България с военен самолет съгласно приетото решение на Министерския съвет.

Ковчегът беше свален, пренесен от гвардейци и тържествено положен в катафалка, която отпътува към двореца „Врана“. 

Траурната процесия в двореца бе посрещната от Симеон Сакскобургготски и неговото семейство, заедно със Западно и Средноевропейски митрополит Антоний, официален пратеник на Светия Синод, както и от апостолическия нунций в България архиепископ монсеньор Лучано Суриани.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

От царското семейство присъстват принц Кирил, принц Константин-Асен и княгиня Калина. Сред присъстващите има много политици. Церемонията е отворена и за граждани.

Ковчегът бе внесен в двореца от гвардейци под звуците на бившия химн "Шуми Марица" и траурни маршове. Той бе покрит с щандарт с жълто, бяло и черно, които са характерни цветове за германската държава Саксония, откъдето произхожда династията Сакскобурггота. Те са привнесени у нас от цар Фердинанд и са част от лентите на висшите държавни отличия на Третата българска държава.

Тленните останки на цар Фердинанд бяха пренесени от германския град Кобург в София с военен самолет, който кацна пред правителствения VIP на Летище София.

Министерството на отбраната организира и осъществи транспортирането, а Министерството на външните работи координира тези дейности. Необходимите финансови средства се осигуряват за сметка на преструктуриране на разходи по централния бюджет за 2024 г.

Решението на служебния кабинет е прието във връзка с писмо от инициативния комитет за връщане на тленните останки на цар Фердинанд, подписано от проф. дин. Петър Стоянович и доц. д-р. Ивайло Шалафов.

Преди да предприеме действия, служебният кабинет се обърна за становище както към Народното събрание, така и към президента.

Не бяха получени възражения от нито една от двете институции, след което МО и МВнР се ангажираха с транспортирането на тленните останки.

Цар Фердинанд умира на 10 септември 1948 г. в град Кобург, Германия, на 87-годишна възраст. Първият цар от Третото българско царство лежeше оттогава непогребан в криптата на църквата "Св. Августин".

В понеделник с църковна служба жителите на Кобург се простиха с тленните останки на цар Фердинанд, преди да бъдат пренесени в София.