Жилищното кредитиране у нас продължава да расте, показват данните на Българската народна банка.

Това се случва въпреки мерките, които регулаторът въведе от 1 октомври миналата година.

Два месеца по-късно - в края на ноември, обемът на жилищните кредити е малко над 24 милиарда и 600 милиона лева.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Ръст има спрямо предходния месец, а на годишна база той е с 26,3%.

Според експерти - това се дължи не толкова на по-големия брой отпуснати кредити, колкото на по-големите суми, които банките дават заради скока в цените на жилищата.

Обява за къща с гредоред във Велико Търново, която се продава за близо 1 млн. евро, стана хит в социалните мрежи. Търновци правят сравнение с обявен за продажба замък във Франция, който е на по-ниска цена.

„Знам за кой имот става въпрос, но там не говорим за продажба на четириетажна сграда, а за продажба на тип малък хотел, който е на центъра на Търново“, твърди Даниела Христова, управител на агенция за недвижими имоти.

„Ние сме туристически регион и има много забележителности, които могат да се видят. Към момента има голямо търсене на двустайни апартаменти, гарсониери, тип уширени, селски имоти“, обясни тя.

Експерти казват, че ръстът в цените на имотите у нас е основната причина за ръста в обема на жилищно кредитиране. Броят на новоотпуснатите заеми расте с около седем на сто за година, но самите суми с много повече.

„Жилищното кредитиране отново се дължи на по-високият размер на сумите, при които са се отпускали жилищните кредити. Те нарастват със 17%, основно поради по-високите цени на имотите“, казва финансовият анализатор Десислава Николова.

Ръстът на доходите, ниските лихви по депозитите и по жилищните кредити също влияят на пазара, казват експерти. И допълват, че в България се предлагат най-евтините ипотеки в ЕС след Малта.

Според Адриан Николов от Института за пазарна икономика през последните четири години жилищното кредитиране расте лавинообразно и последните мерки, които БНБ предприе в опит да охлади пазара, по-скоро нямат този ефект.

Според изискванията от октомври - заем се дава при три условия, свързани със сумата на кредита спрямо стойността на имота, погасителната вноска спрямо месечния доход на получателя, и срока на заема.

„Тези мерки, които БНБ предприе нямаха за цел да повлияят на жилищното кредитиране. Те имат за цел да прецизират пазара и да отстранят някои от отклоненията“, смята Десислава Николова.

А ако регулаторът прецени, че има „прегряване на кредитния пазар“, най-вероятният следващ ход ще е да увеличи резервите на банките, които те поддържат в БНБ, казват експерти.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK