Ще има още много дни с дъжд и гръмотевици до края на месец май. Това показва 15-дневната прогноза за времето на НИМХ. В сряда жълт код за значителни валежи важи в много области на Западна и Централна България.
Небето често ще бъде покрито с облаци. Ще има и валежи от дъжд, на повече места ще вали в Западна и Централна България. В отделни райони валежите ще са временно интензивни и значителни по количество.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Ще духа слаб, в Източна България до умерен, вятър от изток-югоизток. Днес ще бъде по-хладно от вчера - максималните температури ще бъдат между 13° и 18°.
През следващите дни температурите плавно ще тръгнат нагоре. Няма да липсват слънчеви часове, но все още ще има и места с валежи. През почивните дни и в началото на новата седмица ще има условия за гръмотевични бури.
От вторник температурите отново ще тръгнат надолу и до края на месеца ще бъдат по-ниски или близки до обичайните за тази част от годината.
Ще остане с чести краткотрайни валежи и гръмотевични бури. В самия край на месец май очакванията са за повишение на температурите и за много часове със слънце.
Още в понеделник от НИМХ предупредиха, че седмицата започва със значителна облачност над страната с краткотрайни валежи.
Какво е значението на валежите за аграрното производство?
Всички видове валеж имат някакво значение (положително или отрицателно) за аграрното производство. Така например сумата на валежа от росата през вегетацията варира от 10 до 30 mm, което за засушливите региони е от голямо значение като допълнителен ресурс от влага. Мъглата също е източник на влага. В редица случаи мъглата има голямо значение за предпазване на топлолюбивите култури от късните мразове.
Снежната покривка, благодарение на физическите си свойства, има слаба топлопроводимост, поради което почвата и зимуващите растения са предпазени от резките колебания на температурата през зимата. При негативни температури на въздуха около –20 °С особено надеждна е снежната покривка с дебелина 25 cm.
Друга положителна страна на снежната покривка е, че в периоди на рязко затопляне тя предпазва растенията от преждевременно пробуждане и разкаляване. Не на последно място значението на равномерната снежна покривка е за равномерно насищане на почвата с влага, без преовлажняване и стичане по склоновете, което не може да се постигне при същото количество на дъжд.
Усвояването на валежите от почвата зависи от релефа на местността, структурата на почвата и нейното предшестващо овлажняване, характера на растителността, а също и от интензивността на валежа.
За разположени на склонове терени е характерно, че по-ниските части получават 1,5 до 2 пъти повече влага от разположените в горната част на склона.
Добре оструктурените почви по принцип усвояват повече от валежа в сравнение с безструктурните или слабоструктурните. Ако валежът падне върху почва, която е достатъчно овлажнена, голяма част от водата се инфилтрира или заблатява почвата, ако последната е с тежък механичен състав.
По-добре се усвояват валежите, паднали върху угар или върху окопни култури в ранните фази от тяхното развитие. Установено е, че от 10 до 35% от падналия върху пшеничен посев валеж отиват за намокряне на растенията.
Умерените, обложни дъждове се усвояват много добре от почвата, докато проливните могат да разрушат структурата на повърхностния слой и да предизвикат водна ерозия, наводнения и т.н. Тези негативни явления са често срещани в планините.