Омбудсманът Константин Пенчев сезира Конституционния съд (КС) с искане да се обявяват за противоконституционни редица текстове, които регламентират събирането на трафични данни на интернет потребителите. По-късно КС образува дело за следеното в интернет.
Пенчев е против промените, с които се задължават юридическите лица, осъществяващи обществени електронни съобщителни мрежи или услуги, да съхраняват всички данни, създадени или обработени в процеса на тяхната дейност. Идеята е данните да се съхраняват за определен период с оглед на използването им за разкриването и разследването на престъпления.
В искането си до КС омбудсманът напомня, че тези разпоредби противоречат на Конституцията на Република България, според която неприкосновеността на личния живот на гражданите е гарантирана. Нарушават и Хартата за основните права в ЕС.
Преди седмица Съдът на ЕС прие, че Европейската директива за запазване на трафични данни е невалидна, защото нарушава човешки права.
Българският Закон за електронните съобщения (ЗЕС) задължава доставчиците на интернет да съхраняват всички данни на своите клиенти за период от 1 година. При поискване на информация от службите срокът се удължава с още 6 месеца.
Според Константин Пенчев намесата в личния живот, макар и да преследва законна цел в обществен интерес, е неоправдана.
Снимка:
Ладислав Цветков
Константин Пенчев