Само държавата ще организира лотарийни игри. Това реши окончателно парламентът.
Приемането на второ четена на Закона за хазарта беше включено днес като извънредна точка в дневния ред на Народното събрание и тя беше приета бързо, без дебати.
Държавата не гарантира, че тези, които чакат печалби, ще си ги получат. Късметлиите трябва да си търсят парите от частните лотарии.
Промените предвиждат от влизането в сила закона лицензите за организиране на лотарийни игри, с изключение на томбола, бинго, кено и техните разновидности, издадени на организатори, различни от Държавно предприятие „Български спортен тотализатор“ се прекратяват и съответните удостоверения се обезсилват.
Печалбите от игрите, които не са изплатени до влизането в сила на този закон, се изплащат съгласно утвърдените игрални условия и правила за съответната игра. От деня на влизането в сила на този закон се преустановява разпространението и продажбата на билети, фишове, талони или други удостоверителни знаци за участие в игрите от организатори, различни от Държавно предприятие „Български спортен тотализатор“.
"Изрично е забранено концесионирането и това го има в закона. Спортният тотализатор ще си остане завинаги, хазарта си остава държавен, няма основание за притеснения за преразпределение на пазара", каза Валери Симеонов, депутат от ОП, НФСБ.
Издадените фишове, талони или други удостоверителни знаци, които не са продадени до влизането в сила на промените, се унищожават до 31 декември 2020 г.
Промените станаха факт без дебати.
"1400 подкрепяме ограничаването на лотарийните билети, подкрепяме и да се ограничат и агресивните реклами, не намираме достатъчно гаранции за т. нар. одържавяване на този бизнес", коментира Крум Зарков, депутат от БСП за България.
Забраната за частните лотарии трябва да влезе в сила следващата седмица щом промените бъдат публикувани в Държавен вестник.