Охраната на язовирите в България е под въпрос - фирмите, които пазят 22 водоема, се оплакват, че държавата не им плаща и им дължи над 1 млн. лв.

През 2008 г. с обществена поръчка са избрани четири охранителни фирми, които да пазят 22 язовира. Малко преди изтичането на договорите през 2010 г. от земеделското министерство уведомяват управителите да продължат да охраняват обектите, но така и не се стига до подписването на нови договори.

Май 2012 г. е последният месец, в който държавата плаща на фирмите. След това те започват да трупат дългове за стотици хиляди левова. Близо година над 120 служители не са получавали заплати.

„Ние имаме конкретни опасения. Хората казват - ние ще си сложим край на живота, ние не можем да издържаме. Това е безобразно отношение”, коментира управителят на една от охранителните фирми Тодор Бозев.

Инспекцията по труда глобява с около 100 000 лв. охранителните фирми за забавените заплати. От дружествата се надяват Министерството на земеделието и „Напоителни системи” да изплатят близо 1 млн. лв. дължими суми. „Получава се, че ние сме кредитори на държавата „, посочи управителят на агенция за сигурност Денислава Крумова.

Според „Напоителни системи" претенциите на фирмите са неоснователни. „Напоителни системи” като субект, който няма договорни отношения с тези фирми, няма как да плати каквото и да било, защото влиза в нарушение на законите на Република България”, твърди изпълнителният директор на софийското дружество Димитър Методиев. Той няма обяснение защо охранителните фирми са получавали пари от 2010 г. до 2012 г. „Тези, които са плащали, ще си носят някаква отговорност или ако има някакви нарушения”, коментира той.

Според бившия министър на земеделието Мирослав Найденов няма нарушение при неподновен договор. „Има извършена услуга, която се констатира с протокол. В случая на форсмажор не могат да бъдат оставени язовирите без охрана. Второ, не може да не се плати за извършената услуга”, коментира той.

Позицията на сегашното ръководство на министерството е, че язовирите няма да останат без охрана. Факт е обаче, че на хартия охрана няма вече четвърта година.