И днес битка с пожарите. На "Беклемето", където гори от вчера. Пламъци има в резерват „Стенето“ в Националния парк „Централен Балкан“ - срещу тях ще се изправят алпинисти. Сега заради терена се гаси основно по въздух с двата хеликоптера от Чехия.
Други два се борят с един активен фронт около изпепеленото село Воден.
Пожарът на "Беклемето" е потушен, съобщиха властите.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Завалялият около 16:00 часа над района дъжд спомогна за овладяването на огъня. Повече от 72 часа продължиха усилията за гасенето му в резерват „Стенето“ на територията на Национален парк „Централен Балкан“. В акцията участваха служители на парковата дирекция, горски стопанства, пожарникари от местни районни служби, над 55 военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада - Карлово, 30 доброволци от формирования от София и Пловдив. В операцията се включиха и два специализирани хеликоптера.
Хеликоптери, алпинисти, военни и горски работиха цял ден на терен. Над 1000 дка е засегнатата площ и изцяло е унищожена вековна букова гора, казаха за bTV от Националния парк. По-рано днес на място пристигна и властта, която обиколи терена и обсъди следващите стъпки по потушаването на пожара.
На площада в Кърнаре Павел ни разказва, че за минути огънят се разраснала.
„Лошото е, че надолу е чанова гора. Дано някой им каже да хвърлят една две кофи да го угасят, докато е време“, казва мъжът.
Заради трудния терен идват хеликоптерите от Чехия.
„Ще има нужда от специалисти, които са с алпийска подготовка“, обясни служебният премиер Димитър Главчев.
„Каквато и техника да имаме, с колкото хора да разполагаме - е невъзможно да се доближим до мястото на огнището. Единственият вариант, който колегите предлагат, днес ще се работи предимно с двата хеликоптера, които успяват да свалят огъня ниско долу. Оттам алпинисти от пожарна безопасност и доброволци ще направят опит максимално да доближат местата, от където могат да гасят“, каза Калин Стоянов - министър на вътрешните работи.
Не се изключва умишлена намеса.
„Пътят, който води до мястото на пожара. На него имаше поставени шипове и ние спукахме гумите и не успяхме да стигнем до пожара“, заяви Георги Кръстев - директор на НП „Централен Балкан“.
Унищожената площ е над 1000 дка вековна гора. Работата на терен продължава.