Заразата с COVID-19 набира скорост в България. Вечерта от Министерството на здравеопазването съобщиха за още 7 потвърдени случая, след като на брифинга в 17 ч. стана ясно, че положителните проби в страната са 16. Така към момента общият брой на потвърдените случаи става 23.
Болните са с различна история и възраст. Четирима пациенти, контактували с починалата на 11 март възрастна жена, са настанени в Белодробната болница. Техните проби са положителни, но нямат клинична проява на вируса.
Днес стана ясно също така, че една от потвърдените заразени пациенти с COVID-19 е била в контакт с лекарката, която беше настанена във Военномедиицнска академия вчера.
В момента страната ни разполага с малко над 2 хиляди интензивни и 740 инфекциозни легла.
В Европа, след Италия – и Дания наложи пълна карантина. Вашингтон пък обяви, че няма да допуска европейци на територията си.
Съпругът на първата жертва на вируса у нас остава в критично състояние в „Пирогов“.
Въпреки че първоначалната информация, че синът им е работил на пазар „Илиенци“, беше отхвърлена, тази сутрин районът беше отцепен и дезинфекциран. Оказа се обаче, че всъщност мъжът е работил на гара „Илиенци“.
Пред bTV кметът на село Василовци, откъдето е семейството, потвърди, че те са били в контакт с жена, която се е върнала от Италия през февруари.
Леглата за интензивно лечение във всички болници в страната пък са над 2 хиляди.
Едно от основните предизвикателства в световен мащаб е осигуряването на достатъчно уреди за обдишване.
В телефонен разговор с руския президент Путин премиерът Борисов е поставил въпроса за купуване на респиратори. Анонимни дарители също искат да купят. Ако намерят, ще ги дарят.
Болниците разполагат с 1463 апарата, в извънболничната помощ те са 142 броя. А Спешната помощ с 289, монтирани в линейките и още над 50 в кабинетите за спешна помощ.
Частните болници също заявиха, че имат ресурс да се включат в битката – и с диагностика, и с лечение.
От Здравното министерство коментираха, че при нужда частните болници могат да помогнат с персонал.