Порочната практика дарители да подпомагат МВР вече е прекратена. Това стана със заповед на министър Цветлин Йовчев от юли тази година. Дотогава обаче е имало скрито финансиране, а спонсори на ведомството са били общините.

Още преди две години bTV първа осветли порочната практика с дарения в МВР. Показахме ви как в столична караулка има странен, неофициален списък с номера и модели коли. И с инструкция - те да не бъдат спирани, защото са на фирми, които правят дарения. Отне известно време преди спонсорство напълно да бъде спряно.

Справка в регистрите, обаче, показва, че за първата половин година, дарения основно са правили общините. Предимно гориво, пари, лаптопи, санитарни материали. Това не е незаконно, но не е и съвсем редно, защото се води скрито финансиране. Затова и тази практика вече е прекратена.

„Опитваме се да оптимизираме разходите. Даренията за първите. Шест месеца преди да влезе в сила заповедта на министъра са за 3 милиона и 300 хиляди лева. Виждате, че това е една съвсем незначителна сума на фона на общия бюджет”, заяви Васил Маринов, заместник- министър на вътрешните работи. По думите му въпросът е в неправилното разпределение на ресурсите и вече са съкратени част от щатовете.

„Допреди няколко месеца имаше автомобили, които се водеха на структурни звена, които нямат необходимост да ползват автомобили. Имаше автомобили по различни вили на областните дирекции. Това са преди години създавани тези вили са строени и са оставени там автомобили, за да се ползват от пазачите, които отговарят за тези вили. Някои от областните директори имаха по 3-4 автомобила”, добави той.

В МВР са започнали проверки и около договорите и безпрецедентната търговска дейност която вътрешното ведомство развиваше с няколко фирми към нея.

„Примерно преди време ми бяха изготвили една справка за разходите за консумативи, които сме направили. Оказа се, че тунерите, които сме купували в резултат на обществени поръчки, струват 120-130 лева, а тунерите, които са ни дарени от фирмата БМВ струват 268 лева. Т.е. почти двойно. Същата фирма, стоеше и зад изготвянето на регистрационните табели години наред. От обществена поръчка отпреди месеци, например, станало ясно, че за номерата сме плащали два пъти по – скъпо”, обясни Маринов.

По думите му така е била осигурена възможност за монопол и на практика са сменяни регистрационните табели няколко пъти в рамките на 4-5 години. „И от това са ощетени разбира се българските граждани”, посочи той.

Други реформи в МВР- до средата на идната година, 15% от администрацията ще бъде съкратена. А заплатите на полицаите обещават да бъдат вдигнати с над 5 на сто.