Колко години според вас трябва да работите, за да получавате 300 лева пенсия? Преди да започнете да пресмятате, ще ви дам един жокер. За да достигнете до тази заветна сума, може да ви е необходимо толкова време колкото е било необходимо на държава като Германия да се съвземе след Втората световна война, комунизмът да дойде и да се отиде от България, а населението на Китай да нарастне с още 600 милиона души.

Да, тъжната истина е, че отговорът на въпроса може да е 54 години. Трудно е да си представим такова нещо, но за да ме улесни, съдбата ми го „стовари” пред очите. Беше по време на командировка в Трявна. Снимахме репортаж, за който трябваше да интервюирам пенсионер. Избрах го сред многото, които следобедно си почиваха на пейките в центъра на града. Усмихнат човек. Чак се учудих, защото все по-рядко срещам такива. Още по-малко пък сред пенсионерите.

Та, като млад човек се втрещих, когато разбрах, че мъжът е с 54 години трудов стаж и 300 лв. пенсия. Започнал да работи, когато бил на 17 г., та чак до 75-годишна възраст.

Ако все още не си представяте, че това може да се случи и на Вас, то побързайте да го направите, защото политическото късогледство ще доведе всички ни до там.

Пенсията – като пясъчна кула  

Пенсионната ни система има нужда от истинска реформа, за да не рухне като кула от пясък. Очакваният за 2013 г. дефицит в бюджета на Държавното обществено осигуряване е малко над 1 млрд. и 700 млн. лв. - дупка, която зее и ще зее все повече, ако не спрат неадекватните предложения за справяне с проблема. 

И при управлението на ГЕРБ, и при сегашното, се вземат мерки само на „изхода” на системата, вместо да се търсят решения и на „входа”. Да затрудняваш пенсионирането, без да помислиш как да стимулираш хората да плащат осигуровки, докато работят, и без да помислиш как да спреш течовете на системата, е все едно да си мажеш филия с масло, а да очакваш да изядеш две със салам. Мечти и реалност се разминават - особено, когато става дума за храна и пенсии... 

Напред-назад

От началото на 2012 г. стажът и възрастта за пенсиониране започнаха да се увеличават с по 4 месеца на година. Благодарение на това, в рамките на година и половина около 26 хиляди българи не са успели да отговорят на условията, съответно не са се пенсионирали. От това са спестени 35.5 млн.лв. за 2012 г. , а за 2013 г. се очаква икономия от още 21 млн. лв.

От началото на 2013-а се увеличиха социалните осигуровки за служителите в специалните ведомства, а за тези в системата на отбраната се въведе и възраст за пенсиониране, заради която тази година 800 военнослужещи няма да могат се пенсионират. Така и в тази система ще имаме хора, които ще трябва да работят по-дълго, за да взимат пенсия.

БСП вместо да усъвършенства и продължи реформата, предалага стопирането й. Мотивите към предложението са доста объркващи. В тях липсват екпертните разчети, на базата на които се прави това предложение. Липсва оценка за риска за системата. Единствено е записано , че „предложеният законопроект няма да окаже негативен ефект върху финансовата устойчивост на пенсионната система”.

Твърде наивно ми звучи това. Даже наивно май не е точната дума. Най-точната е „късогледство”. Да предлагаш решения, само за да се харесаш на избирателите си точно в този момент, без да осъзнаваш какво всъщност ще им причиниш след време – е, няма как да не се нуждаеш от очила, коригиращи диоптъра.

Защо депутатите от БСП предпочетоха да замразят растежа на възрастта и стажа за пенсиониране, вместо например да въведат възраст за пенсиониране на служителите в системата на МВР, както се направи за тези в Министерство на отбраната?

За 2012 г. точно заради пенсионерите от специалните ведомства бюджетът на НОИ е на минус с 360 милиона лева. Причината – тези служители внасят по-малко в системата като осигуровки, отколкото изнасят като пенсии. За тази година загубите се очаква да са два пъти по-малко заради по-високите осигуровки и въведената възраст за пенсиониране в системата на отбраната.

Защо депутатите от БСП предпочетоха да замразят растежа на възрастта и стажа за пенсиониране, вместо например да предложат мерки за борба с фалшивите инвалидни пенсии?

От 2009-а насам всяка година новите пенсии за инвалидност поради общо заболяване (лични и наследствени) нарастват с по около 40 000. Разходът само за тях е около 45 милиона годишно. При управлението на ГЕРБ властта имаше идея да прехвърли инвалидните пенсии от системата за социално осигуряване в системата за социално подпомагане, но така и не намери смелост да я осъществи. Навярно отново заради публичния си образ.

В ЕС няма нито една държава , която да е стопирала пенсионната си реформа, но България за пореден път показва, че може би ще се превърне в изключение. Политиците не изневеряват на своя стил на мислене, който се изразява в рамкиране на проблемите в мандатни рамки. Защо да мислим какво ще се случи след 10 години, след като ние се нуждаем от гласовете на пенсионерите сега? Този подход е пагубен за пенсионната система. И наистина може да ни принуди да работим по половин век, за да получаваме някакви 300 лева. Както моят нов приятел от Трявна, който все пак е запазил усмивката си. Как ли е успял?