За зимно почистване на пътищата тази година са предвидени 60 милиона лева, съобщи председателят на агенция „Пътна инфраструктура” инж. Лазар Лазаров.

Регионалният министър Лиляна Павлова заяви, че фирмите, които имат сключени договори с пътната агенция за поддържане на републиканската пътна мрежа, са в сравнително добра готовност.

Към момента само в една област - Силистра, няма сключен 4-годишен договор с поддържаща фирма. Там обаче с временни договори има фирми, които да се грижат за зимното почистване, тъй като областта няма как да остане необезпечена, обясни Лазаров.

„През миналата година на фирмите, поддържащи пътищата за зимни условия, са наложени санкции между 350 и 400 хиляди лева”, каза още той.

Над 3200 снегорина, 100 хиляди тона сол и 300 хиляди тона пясък чакат зимата да дойде. Следи се прогнозата за времето - техниката ще излезе 24 часа преди трайно застудяване.

В момента сме наполовина готови за зимата - на картата в зелено са оцветени райони, където и тази вечер да завали сняг, ще се справят без проблем. В 7 района обаче, оцветени в червено, няма все още събрана необходимата техника.

Снимка: bTV

Миналата зима на няколко пъти камиони и леки коли с летни гуми предизвикваха сериозни инциденти. Сега пътната агенция настоява за по-солени санкции за тези шофьори и изискване по закон за по-дълбоки грайфери на гумите.

"Те са тези, които при едно завъртане и преобръщане не само създават произшествие, но и създават невъзможност да се почисти един път, стават големи тапи и задръствания и хората престояват в снега с часове", коментира регионалният министър Лиляна Павлова.

Идеята е глобата да бъде 150 лева, но да не може да бъде обжалвана. Предлага се също зимните гуми да станат задължителни от ноември до март.

Лазаров обеща, че следващата седмица на сайта на пътната агенция ще бъде публикувана карта с всички републикански пътища, като за всеки от тях ще бъде посочено съответното ниво на поддържане и срокът за разчистване на снежната покривка. Нивата са общо 4.

При магистралите и първокласните пътища допустимата дебелина по време на снеговалеж е 3 сантиметра, като тя трябва да бъде размекната от химическите вещества, тъй като в тези участъци е забранено използването на пясък. До 2 часа след спирането на снеговалежа участъкът трябва да се изчисти до асфалт. Лазаров все пак уточни, че по време на снеговалеж няма как да се изисква от фирмата-изпълнител пътят да е изчистен „до черно”.

Второто ниво включва висок клас пътища, като при тях по време на снеговалеж допустимата покривка е 5 см и след приключването му срокът за почистване е 3 часа.

Следващите 2 нива на поддържаност включват планински и високопланински пътища и проходи. При тях допустимият снежен пласт е 10 см, който може да е опесъчен на повърхността, а времето за разчистване е съответно 5 и 8 часа.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement