Все повече млади хора покосени от инсулти в последните месеци, отчитат невролози.

Един от тях е Пламен от Казанлък, на 39 години. Работи в автосервиз и се радва на двете си деца. Няма време за спорт и не пуши. Признава обаче, че обича вечерната чаша вино или 50-те грама концентрат. Животът му по нищо не се различава от този на средностатистическия българин. До преди месец, когато всичко започва с банално главоболие.

„Вечерта си легнах спокойно да спя и сутринта със събуждането болката си беше пак там - в главата и очите”, казва мъжът. Часове по-късно той е поразен от мощен инсулт. Няма никакъв спомен от фаталните минути. Все още е объркан - нужни са месеци, дори години, преди да се възстанови.

Стресът е основният фактор, а инсултът е реакцията на организма. И ако доскоро мозъчният удар покосяваше възрастните, сега вече и 30-35 годишните. Дори и най-лекото завишаване на кръвното или холестерола не е за пренебрегване, предупреждават невролозите.

„При младите хора около 80% влияе негативният стрес върху тяхното здраве и много пъти такива млади пациенти не са знаели за една такава патология като високо кръвно, увреждане на съдовете, висок холестерол. Но стресът намалява защитните сили на организма и това довежда до исхемични нарушения на мозъка”, обяснява доц. Красимир Генов - началник на "Неврология"- ВМА.

Как да борим стреса? Всеки по свой начин. Неврологът препоръчва релаксиращи техники - разходки, плуване, лечебен масаж. Задължително 7-8 часа сън, без много цигари, кафе и алкохол. А вместо силни лекарства, да храним мозъка с антиоксиданти и поливитамини.