Уникални експонати и непоказвани досега реликви представя на Трети март Националният военноисторически музей. Тази година изложбата в Деня на отворените врати е посветена на символите на държавността.
„Браилското знаме" никога не влиза в бой, но има съществена роля в българската история. Ръкоделието на 14-годишната Стиляна Параскевова, дъщеря на търговец от Ямбол, е използвано за основа на съвременния трибагреник.
„Знамето е прието да бъде важно за нас, заради това, че е било единственото достъпно тогава на депутацията, която е била в Търново, по него са видели разположението на цветовете на трикольора, тази подредба с лъва в ляв профил оправи впечатление и те ги избират”, обясни пред bTV директорът на Националния военноисторически музей доц. Соня Пенкова.
Идеята цветовете на българското знаме да са бяло, зелено и червено отдавна присъства в нашата традиция, но именно подредбата, която Стиляна Параскевова прави в своето ръкоделие е използвана като образец от Учредителното събрание.
За да се съхрани, знамето се пази при специален режим. Единствено днес ще бъдат и показани държавният печат на Третото българско царство, както и всички български бойни знамена.
„Едно интересно знаме, което показваме за първи път, е поръчано лично от княза. Това е личният щандарт на княз Александър, той сам си го поръчва в Русия и за времето, в което той е български княз, това знаме е и на неговият конвой, това е военната единица, която днес познаваме като гвардейска част”, разказа още доц. Пенкова.
Сред експонатите в изложбата е и личният екземпляр от Търновската конституция, принадлежал на княз Александър Първи, както и шпагата на княза, с която е бил на всички официални събития.