Нов акцент в съдебната реформа - вместо да влизат в затвора, крадците ще ходят на работа, за да възстановят нанесените щети.

Откога влиза в сила и какво представлява така нареченото възстановително правосъдие?

В Софийския районен съд, така наречената синя стая е място, от което съдът разпитва деца по различни дела - за развод, за издръжка или за извършени престъпления. Новата система, наречена възстановително правосъдие ще се прилага предимно към непълнолетните. Целта е да възстановят нанесените щети на жертвата. Например ако са разбили врата, да я поправят. Ако са откраднали, да платят с труд, при това точно на ограбения от тях.

За по-малко от година къщата на баба Данка от врачанското село Габровница е разбивана няколко пъти, а обирджиите отмъквали от двора и желязо, и животни.

Тя не държи крадците да влизат в затвора. Предпочита да възстановят откраднатото, а ако не могат - да й помагат в градината и така да си изкупят вината.

„От затвора той ще си пак излезе, седи и си дойде и си пак работи и от нищо ги не е страх”, казва тя.

Възстановителното правосъдие ще помогне точно на хора като нея. Но има условия - не се прилага при рецидивисти. Дава се шанс само след първото престъпление.

„За известен период от време те да бъдат под наблюдение. И ако те извършат престъпление, няма да получат наказание, но ако те извършат ново престъпление, ще си получат наказанието, което е било отложено за известно време, тъй като им е даден шанс”, обясни Вергиния Мичева-Русева - зам.-министър на правосъдието.

Другата законодателна поправка е свързана с детското правосъдие. Непълнолетните, които са станали жертва или са извършили престъпление, ще се разпитват в специална среда.

„Изслушването на детето е много важно за всяко дело. Но съдът трябва да е сигурен, че информацията е достоверна, че детето разбира въпросите и отговаря на тях. Наличието на детска стая е една от гаранциите това да се случи”, коментира Албена Ботева, съдия в СРС.

От правосъдното министерство се надяват, че до края на годината законодателните промени ще бъдат внесени и гласувани в парламента и че реформата ще донесе чаканото от обществото усещане за справедливост.  

За да заработи възстановителното правосъдие, е необходимо крадците първо да бъдат залавяни, а институциите да заработят така, че тези хора да поправят стореното с труд.