Култът към митичната Анастасия се преподава в училище, маскиран като философско учение, а някои ентусиасти опитват да приложат утопията на една поляна в Странджа.
Смъртта на 24-годишния Марио Нушков, открит безжизнен под стълб с високо напрежение, открива публично, че учителят по философия в езиковата гимназия в Благоевград Росен Ангелов от години преподава спорните идеи в час. Култът призовава за сливане с природата, отказ от технологиите и отричане на класическото образованието. Росен Ангелов предлага на учениците от 9 клас книгите на Владимир Мегре за Анастасия, които в Русия са обявени за пост-тоталитарен култ.
Бивши ученици на Ангелов разказват, че преподавателят бил харизматичен и ги увличал като водел часовете като дискусии, без да ползва стандартен учебник. Предлагал големи списъци с препоръчителна литература, в които били Достоевски, Виктор Юго, Пауло Коелю и... Владимир Мегре с неговите книги за Анастасия.
Въпреки че не натрапвал Анастасия като задължителна, препоръчвал да бъде прочетена, защото водел дискусии по нея. За целта учениците трябвало да си купят поне първите три от десетте книги в поредицата. Росен Ангелов разказвал и за идеята за изолация в т.нар. родови имения, където правилните хора трябвало да изградят новия свят – да си построят къщи от кал и слама, да засадят дървета и да се изхранват от градините си.
„Казваше ни, че идеите са възприети като секта, но също така ни казваше защо не мисли, че това е така”, спомня си Надежда, която е бивша ученичка на Ангелов и настояща доброволка във фондацията му „Мечта”.
Михаил пък си спомня, че сред предлаганите заглавия за деветокласниците били и „Практическо четене на мисли”, „Подсъзнанието може всичко” и „Курс за лична сила” .
Михаил помни, че Росен Ангелов е стигал и по-далеч.
„Господинът обясняваше, че когато вземем кора от кедър, трябва продължително време да я шлифоваме и да си я носим като медальон, че носи някаква енергия, даже и той самия носеше кедър шлифован”. Както пише в книгата „Звънтящите кедри на Русия”, разказва Михаил и продължава: „Имаше случаи на мой съученици, които повярваха на думите за Анастасия, която живее с дивите животни. Той много умело премесваше лъжа с истина и в това число беше много добър манипулатор.”
Освен, че вплита утопичната философия на руснака Мегре, учителят Ангелов организира и излети. Присъствали на походите в планината разказват, че разходките минават по странен начин. Понякога учениците прегръщали дървета и подтиквани от преподавателя, съсредоточавали мисълта си в посока сбъдване на някакви колективни желания.
„Също така ни увличаше с филми, с Анастасия, общо взето с това, че училището и начинът, по който живеем, не е правилен и че има друг начин. Мен ме грабнаха планинските преходи, исках да съм част от това. Отидох може би два или три пъти на срещите на фондацията и тогава всъщност видях, че целта далеч не е самият преход или самото посещение на домове за деца. За мен лично целта на тази фондация е създаването на „родовата общност” от книгите на Мегре”, разказва друга бивша ученичка на Росен Ангелов.
Родители, чиито деца и сега са ученици на Ангелов, разказаха пред bTV, че преди инцидента с Марио са сигнализирали в училището, че имат проблем с книгите за Анастасия. Родителите не пожелаха да се появят в ефир, с мотива, че появата им може да навреди на децата им, които все още не са завършили. Но екипът на bTV разполага със запис на свидетелствата им за притеснителната агитация в час по философия и влиянието на учителя.
Директорката на езиковата гимназия Тина Попова заяви, че за първи път чува Ангелов да е продавал книги в час и да е разказвал за спорната Анастасия. „Никога, никога не са ми сигнализирали родители, че има проблем с литературата”, заяви директорката. Баща на бивш ученик обаче контрира, че още преди години сигнал е подаден поне до един класен ръководител, който надали е запазил информацията за себе си.
Според началника на регионалния инспекторат в Благоевград Ивайло Златев, ако наистина Росен Ангелов е преподавал такава литература, това е нарушение.
Покрай загадъчната смърт на Марио, преподавателят е отстранен от работа. Но е преподавал в езиковата гимназия от 1995 г. През последните години е съучредител на фондация „Мечта”. Идеологията на Мегре не е единственото залитане на философа.
Ангелов се гордее и че е посещавал световни конгреси на известния лидер на секта кореец Муун. Починалият неотдавна кореец бе известен с тоталния контрол над последователите си, включващ подбор на брачния партньор и масови женитби. Росен Ангелов обаче вижда в Муун борец за мир в света. „Аз съм търсил винаги среща с него, защото съм го разглеждал като личност, като човек, част от чиито разбирания намирам за изключително полезни за човечеството”, казва Ангелов.
Фондация „Мечта”, водена от Ангелов, организира обучения на учители в училища и детски градини, както и на децата в детските заведения. Спорните идеи се разказват под формата на семинари за положително мислене. Христина е ходила на подобно обучение с доброволците от фондацията в детска градина и е свидетел какво е говорено на петгодишните. След това повече не посещава фондацията. Решава, че това не е нейната идея за бъдещето.
„Разказваха на децата едни прекрасни неща, свързани с Анастасия, едни прекрасни неща, свързани с тях самите. Само по себе си е много добро, но тук идва моментът, за който говорим - пропаганда, моментът, в който това дете може да се обърка. Все пак това е невръстно дете, нали така”, коментира момичето.
От Центъра за изследване на нови религиозни движения казват, че зад такива фондации често се крият различни нови култове. „Много трудно могат да се хванат на първо четене. Човек трябва да е част от организацията, за да види какви са истинските им цели”, казва експертът Станислава Кьосева.
От фондацията не отричат, че са продавали рецепти за щастие в училища и детски градини. Плащани са от общините, към които са учебните заведения. „Имали сме обучения в Благоевград, Рупите, Първомай, Сандански, Дупница, Търнава, Беловец”, изрежда с гордост Росен Ангелов. Персоналът в някои училища дори са минали две обучения, като според офертата на фондацията, този, който подписва договора, има бонус – безплатни лекции.
„Не сме последователи на Анастасия, анастасийци, клон на Мегре”, категорична е Мария, съучредител във фондацията. Според нея, те са неправителствена организация, която иска да пише екопроекти. В момента „Мечта” се готви да спечели проект за 358 хиляди лева към структурните фондове на образованието, с насоченост към ромите.
„Обикновено зад паравана на фондации за живот, за здравословно развитие или друга подобна благовидна форма, се крият секти. Те успяват да пробият в училищата с посланието, че се борят с агресията на подрастващите, което е голям проблем в момента. И ги приемат лесно, без да ги проверяват много-много”, казва Кьосева.
Росен Ангелов опитва да убеди, че проектите им не са сектантски като показва надпис на ученическа дъска. Там са изброени техните „проекти”. Ангелов казва: „Вижте, че „Щастливата земя” е на 6-то, не на първо място. Това означава, че родовите имения ще се случат доста нататък във времето. Сега сме на „Съзидателна сила” и първи стъпки в „Изобилие на всички”. Единственият работещ проект в момента е при нас е „Съзидателна сила”, но докато се стигне до „Щастливата земя” ще минат 15 или 20 години.”
Повечето доброволци във фондация „Мечта”, подобно на починалия мистериозно Марио, са били ученици на Росен Ангелов в гимназията, където идеите са им били преподадени. Някои са имали тежък личен проблем, който са преодолели с помощта на учителя.
В училище Росен разказвал на учениците, че нито животът им такъв, какъвто е, нито образованието, са това, което им е нужно. Предлага им друг начин: „Алтернативата беше да изберем, всъщност това, което показва Анастасия, сливането с природата, тихият спокоен живот извън преградите на обществото, извън всичко, което е човешко в момента”, разказва Христина, която не се поддала на внушението.
Въпреки че учителят препоръчва сливане с природата и той, както и основоположникът на култа, не планира да се изолира. И докато в Благоевград идеите за „светло бъдеще” и връщане към природата са бизнес, продаван в училищата и мечта на младежи, родени след тоталитарния режим, то в Странджа планина седем души на по-сериозна възраст опитват упорито да приложат утопията на практика.
Инженерът Владимир Досев пристига на поляната преди 6 години, вдъхновен от идеите на Мегре за Анастасия и създаване на родови имения. Той разказва: „Не ми хареса системата, в която живеем. Бях комунист, бях активен политически и не ми харесаха всички неща, които се случват в тази система. Първо бях разочарован от комунистите, после минах от другата страна на лагера. Така се разочаровах и от останалата част от хората, които не бяха комунисти. Тогава свише ми се даде да прочета едни книги, които ме насочиха към друг начин на живот”. Книгите са за Златните кедри на Русия и Анастасия на Владимир Мегре.
И въпреки че Владимир вече 6 години строи светлото бъдеще, признава, че той и съмишлениците му „не са стигнали до никъде”. Но продължават да вярват и опитват. Къщата на инженера е от дърво, кал и слама. Има и талашит. Без замазка е. Банята е относително понятие. Вижда се, че възрастният мъж живее на грозде и ябълки. Екодомът му е незавършен, а дърветата, от които трябва да се храни, не са „хванали”. Идеалистът се издържа с помощ от близки, които живеят в София. Не е изоставил и автомобила си. С него извозва и десетките туби с вода, която пренася от много далеч.
Не определя този начин на живот като бягство от реалността. „Това е нова реалност. Нашата цел е да дойдем тук и да покажем на хората, че така трябва да се живее. На този етап нямаме успехи. Клоним към нула. Но все пак има огромно значение, че сме 4-5 семейства.”
Севдалина и нейният приятел имат добро място – с водоизточник. От четири години градят своя по-добър свят. Тя признава, че все още са далеч от самоиздръжката и съветва бъдещите ентусиасти да са готови да чакат 10 години. 36-годишната жена признава, че мъжът й обработва земята с багер, а не с ръце. Тя самата се надява да си произвеждат достатъчно ток, за да може да завърти „вредна” пералня, а не както сега – да пере на ръце.
Там, в средата на нищото, преди седем месеца се ражда бебето на Севдалина и партньора й. Идеологията на Мегре отхвърля медицинската помощ, както и класическото образование. Севдалина признава, че отишли в болницата след раждането. Бебето не е имунизирано. Няма и да бъде. „Всеки родител отговаря за децата си”, контрира жената на въпроса за решението да изолира детето си от цивилизацията.
Седемте души в родовото имение в Странджа не се събират често. Скоро други двама от основоположниците са си отишли заради конфликт.
Богдан и съпругата му са от Пловдив. Той е незрящ, има успешен бизнес с козметика. От три години има родово имение, построил е стандартна къща, има слънчеви панели, високопроходима кола и телевизия. Въпреки че не е изоставил техниката, казва, че е вдъхновен от идеите в книгите за Анастасия и е променил начина си на живот и хранене.
„Нашите деца и нашите внуци ще направят това, което ние започваме. Въпросът е да поставим началото”, казва мъжът. А Владимир го допълва: „Дори и да го няма на практика построено, аз живея в главата си с него. И това ми стига.”